Paris’ te yaşanan terör saldırısı ile birlikte Facebook Günvenlik Kontrolü (Safety Check) bir daha gündeme gelmişti ve konu ile ilgili bir değerlendirme yazısı yazmıştık.
Dünyanın herhangi bir yerinde bir olay/felaket/katliam olduğunda; Facebook olaya özgü olarak, bölgedeki insanlarda “Güvende Misiniz?” diye bir bildirim gönderiyor. Bölgedeki kullanıcılar “Güvendeyim” diye işaretlediklerinde; bu bildirim ilgili kişinin arkadaşlarına gidiyor. Yaşanan olay ile ilgili Facebook tarafından açılan sayfaya gittiğiniz de ise kendisini Güvendeyim diye işaretleyen arkadaşlarınızı görebilirsiniz.
Olayın buraya kadar olan kısmı güzel. Herhangi bir felaket anında iletişim ağları genelde işleyemez duruma geldiğinden, kimlerin güvende olduğunu bilmek açısından faydalı bir girişim.
Geçen cuma Paris’ te terör saldırısı olduğunda Facebook “Paris’ te Terör Saldırısı” diye bu Güvenlik Kontrolünü uyguladı.
Paris saldırısından bir gün önce Lübnan’ ın başketi Beyrut’ ta terör saldırısı oldu ve Facebook Güvenlik Kontrolü uygulamasını devreye sokmadı. Bu sebep olarak da oradaki insanların olay ile ilgili Facebook’ ta paylaşım yapmamalarına bağladı.
Paris saldırısından sonra Kenya’ da da terör saldırısı oldu, yüzlerce insan hayatını kaybetti ama Facebook burada da Güvenlik Kontrolünü devreye almadı. Paris saldırısı ile benzer olmasına rağmen; “Kenya’ da Terör Saldırısı” isimli bir Güvenlik Kontrol etkinliği sayfası oluşturulmadı.
Bu durumda tepki gösteren kullanıcılar; Facebook’ un tavrını eleştirdiler. Avrupa’ da olunca hemen hemen herkes tepki gösteriyor da neden Kenya’daki olaylara kimse tepki göstermiyor.
Duruma tepki gösteren kullanıcılar Facebook’ u eleştiren Tweet’ ler attılar. Örnek Tweet’ leri aşağıda görebilirsiniz.

Facebook - Beyrut ve Kenya Terör Saldırısı Güvenlik Kontrolü
Facebook – Beyrut ve Kenya Terör Saldırısı Güvenlik Kontrolü

 

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz