Belçika Mahkemelerinden Facebook' a Para Cezası

0
413

Belçika‘ da Haziran ayında yapılan bir mahkemede Facebook kullanıcılarının kişisel gizliliği konusunda hesap vermeye çağrılmıştı. Yeni yapılan bir mahkemede de Facebook‘ a üyesi olmayan kullanıcıları izlemeyi bırakması için 48 saati olduğu bildirildi.
BBC’ nin haberine göre Belçika mahkemelerinde alınan kararla Facebook, üyesi olmayan kullanıcıları izlemeyi 48 saat içinde bırakmazsa mahkeme tarafından cezalandırılacak. İzlemeyi bırakmadığı hergün için Facebook 250 bin dolar ödeyecek.
Facebook alınan kararı Belçika Gizlilik Komisyonu’na temyize götürdü. Mahmekemeye yaptığı itirazda Facebook,  tarayıcılarda yer alan çerezler aracılığıyla 5 yıldır bu takibi yaptığını belirtirken buradaki amacının güvenliği sağlamak olduğunu belirtiyor.
Bahsi geçen çerezler kullanıcı Facebook üyesi olmasada Facebook’ u ziyaret ettiği anda tarayıcısına ekleniyor ve Facebook bu sayede üyesi olmayan kullanıcılarında geçmişini izleyip davranışlarını takip edebiliyor.
Mahkeme Belçika‘ da görülse de konu bütün internet kullanıcılarını ilgilendiriyor. Ancak Facebook’ un 1,55 milyar aktif kullanıcısı olduğunu daha önce bu haberde bahsetmiştik. düşünürsek bu takipten etkilenen kullanıcıların sayısı hayli azınlıkta. Çünkü neredeyse internet kullanıcılarının tamamı Facebook üyesi.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz