Apple dan yeni bir yılbaşı hediyesi mi geliyor? Apple ürünlerinin resimlerinin bulunduğu toplamda 450 adet fotoğraf içeren bir kitap çıkarıyor. Apple‘ın 20 yıllık Kaliforniya geçmişini resimlerle anlatmayı hedefleyen bir almanak aslında.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Elbette iPhone gibi iki boyutlu olarak çıkarılacak kitabın fiyatı biraz düşündürücü. 10.20” X 12.25” boyutunda olan versiyonu 199 dolar dan, 13” X 16.25” olan boyutu ise 299 dolardan satışa sunulacak.

Apple Kitap Çıkardı
Apple Kitap Çıkardı

Yapılan duyuruya göre birkaç gün içerisinde internet üzerinden yada Apple Store üzerinden kitabın satışının başlayacağı belirtiliyor. Tabi kitabın başlığı çok yabancı değil gibi duruyor. “Apple tarafından Kaliforniya’da tasarlandı“(Designed by Apple in California). Aşina olunan bu cümle hali hazırda Apple‘ın tüm ürünlerinde yazmakta. Bu açıdan bakıldığında kitap ismi olarak mütevazi bir isim tercih edilmiş denilebilir.

Apple Kitap Çıkardı
Apple Kitap Çıkardı

Kitapta yer alan tüm fotoğraflar Andrew Zuckerman tarafından farklı bir tarzda yeni çekilmiş resimler. Tabi bu ürünlerin özelliklerini değiştiren bir şey değil. Şirket yöneticilerinden kitap hakkında gelen yorum ise şu şekilde. “Özenle toparlanmış 20 yıllık birikim bu kitap içerisinde yer alıyor. Bu sayede gelecekte öğrenciler için bu kitabı tasarım disiplinleri hakkında bir kaynak olarak kullanabileceğini umuyoruz. Bu kitap bir tasarım kitabı. İçerisinde tasarım takımı değilde yapılan tasarımları barındırıyor. Objektif olarak ortaya yapmış olduğumuz işleri döküyor. İroni yaparak bize bizim kim olduğumuz anlatıyor. Nasıl çalıştığımızı, değerlerimizi, meşgul olduğumuz şeyleri ve hedeflerimizi gösteriyor. Çaba harcanmamış gibi görünen işlerin nasıl süreçler sonunda elde edildiğini göstermeye çalışıyoruz. Bu objelerin basit, tutarlı olması piyasada bir alternatif olmasını sağladı; aksi halde Apple bir alternatif olamazdı.”

Apple Kitap Çıkardı
Apple Kitap Çıkardı

Kitap Apple‘ın kendisi tarafından yayınlanıyor ve Steve Job‘s anısına ithaf ediliyor. Şüphesiz çıkan kitap kurumsal imaj amaçlı çıkan bir kitap. Ancak, hiç kimse endüstriyel tasarım söz konusu olduğunda Apple‘ın bu konuda gayet başarılı olduğunu inkar edemez.

Yinede kitabın çıkışı biraz kibir barındırmıyor dersek yalan olur. Bu kitabın ikincisini yani 20 yıl sonra ikinci kitabı çıkarıp çıkaramayacağını da görmek gerekli.

Apple Kitap Çıkardı
Apple Kitap Çıkardı
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz