Apple’ın yeni modeliyle birlikte çıkarmayı öngördüğü yeni işletim sistemi bir çok özellik ile dolu gibi gözüküyor. Ipad ler için geliştirilen yeni çoklu işlem özelliği kullanıcıları daha üretici yapacağa benziyor. Siri’yi daha da güçlendirme gibi başlıca düzenlemelerinin yanı sıra elbetteki pil kullanımını iyileştirme ve güvenlik düzenlemelerini de içereceğe benziyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

IOS 9 Genel Yenilikler

IPAD için Ekran bölme

Ipad lere özel olarak geleceğe benzeyen bu özellik sayesinde ekran ikiye bölünerek çoklu işlem desteği verilecek gibi. Kimileri bu özelliğin Samsung tarafından uzunca zamandır kullanıldığını söylüyor. Bakalım IOS deneyimi ile Android deneyimi arasında neler fark edecek.
IOS 9 çoklu ekran desteği

Siri Güçlendirilmesi

Siri için sürekli olarak çalışan Apple, Siri’yi gün geçtikçe daha güçlü hale getiriyor gibi. bundan öncesinde Siri diğer ugulamalar ile çok fazla entegre değilken şimdi çok daha entegre olacak gibi. Bu entegrasyon hem sesli komutu işlemede hem gösterilen sonuçlarda karşımıza çıkacak gibi.

Android’den Taşınma

Apple bu güncelleme ile Android kullanıcılarından Apple’a geçmek isteyip de var olan verilerinin transferinden çekinen (veri kaybı) kullanıcılar için de bir uygulama hazırlayacağa benziyor. Bu sayede Android kullanıcıları hiçbir verisini kaybetmeden Apple cihazlara geçiş yapabilecek gibi duruyor.

Notlar

ios9_notlar_1
Bu versiyonda benim en çok ilgimi çeken güncelleme Notlar gibi gözüküyor. Şuana kadar notlar uygulaması çok g üçsüz sadece düz metin yazılabilen bir uygulamaydı. Yinede notlarımızı yazıyorduk ama çok çiğ kalıyordu. Microsoft’un OneNote uygulaması ile IOS’un Not uygulaması arasındaki uçurum çok fazlaydı. Ancak bu versiyonla çok daha güçlü bir Not uygulaması geleceğe benziyor.
 
 
 
 
Not uygulaması içerisine diğer uygulamalaios9_notlar_2r içerisinden aktarım yapılabileceği gibi (Örn: Safari), uygula kendi de başka uygulamalardan veri alabilecek gibi duruyor (Örn: Fotoğraflar). Tabi birde Paint gibi çizim desteği de geliyora benziyor.
 
 
 
 
 
 
 

Carplay

Bundan önce kablo ile bağlanılabilen Carplay özelliği artık kablosuz da bağlantıyı sağlayacak. Şuanda kısıtlı bir model aralığında olan Carplay uygulaması özellikle kablosuz desteğinin gelmesi ile ve üretici firmaların desteği ile yeni araçlarda artık standart olacağı gibi eski araçlarda bluetooth arayüzünün olduğunu düşünürsek var olan araçlara da güncelleme olarak gelecektir. Artık bu özelliğin yaygınlaşması ile multi medya araç sistemlerine çok gerek kalmayacak gibi. özellikle Navigasyon, radyo, müzik için Cd, Usb gibi donanımlara artık yakın tarihte ihtiyaç kalmayacak gibi.
ios9_carplay
 
 
Daha detaylı bilgiler için
Apple – IOS 9
Apple – CarPlay

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

  1. IOS 9 da gelecek özellikleri denedim. güzel gözüküyorlar ancak beta uygulama herhalde ondan dolayı bir yavaşlama hissediliyor. yeni özellik carplay Türkiye’de ne zaman kullanılacak acaba

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz