Uzun zamandır FBI ve Apple firmaları arasında bir kapışma mevcut idi. FBI Apple yetkililerinden bir suçlunun cihazındaki verilere ulaşmak için bir arka kapı talep etmişti. Bu sayede suçlularla mücadelede cihazların içerisindeki bilgilere de erişim sağlayacaktı. Ancak Apple sürekli olarak cihazlarındaki gizliliğin kullanıcıları için çok önemli olduğunu ve böyle bir arka kapı oluşturulması durumunda arka kapıdan kimlerin girebileceğini bilemeyeceklerini belirtti. Aralarında uzun zamandır bu konu üzerinden süren bir soğuk savaş mevcut.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Ancak FBI tarafından belirtildiğine göre üçüncü parti bir yazılım ile cihaz içerisine erişim sağlanabilmiş durumda. Bu durumda savaş bir noktada son bulmuşa benziyor. Ancak bu açıklamadan sonra Apple tarafından da kullanıcıların güvenliği hakkında bir açıklama yapması bekleniyor.

Bugüne kadar Apple‘ın mahkemenin talebine direnmesinin asıl sebebi bu arka kapının tüm kullanıcıların güvenliğini tehlikeye atacağını öngörmesi idi. Ancak gelinen son noktada kırılamayan bir sistem oluşturulmadığı ortaya çıkmış oldu.

Şu durumda baktığımızda FBI‘ın artık Apple‘ın yardımına ihtiyacı yok gibi gözüküyor. Ancak bazı yetkililerin yapmış olduğu açıklamaya göre; FBI‘ın hiçbir zaman Apple‘ın yardımına ihtiyacı yoktu. Ancak politik oyunlarla bunu bir yarışma haline getirerek ileride oluşacak hak ihlallerine politik olarak yol açmak hedefleniyor. Bazı yorumcular arasında bu görüş oldukça baskın.

Ancak şuan yapılan açıklamada FBI‘ın bu erişim sorunun nasıl çözdüğü noktası çok açık değil. Raporda bunu üçüncü bir firmanın desteği ile çözdüklerini belirtiyorlar, ancak bir firma ismi vermekten çekiniliyor. İsim olarak bir firmadan bahsedilmese de şu bir gerçek ki şuan Iphone cihazlarının şifrelerini kırabilecek bir cihaz piyasada mevcut. İlla ki Apple bu duruma karşı atağa geçecek daha güvenlikli bir yazılım geliştirmeye çalışacaktır.

Asıl kaygı verici durum ise, eğer böyle bir yazılım mevcut ise; illa ki bu yazılım internet ortamına düşecektir, hatta düşmüş bile olabilir. Bu noktadan itibaren tüm çalınan cihazlar yada bulunan kitli cihazlar artık tehlikede denilebilir. İçerisindeki bilgilere ulaşılabilir yada temizlenerek izi kaybedilebilir.

Peki bu yaşanan soğuk savaş sonrası biz kullanıcılar olarak elimizde neler var ona bakalım.

  • Apple cihazlarının içerisindeki şifrelenmiş içeriğin şifresini çözemeyeceğini belirtti.
  • Apple cihazlarına sınırsız erişim sağlayacak bir arka kapı düzenlemesi yapmayı reddetti.
  • FBI Apple’ın yardımı olmadan cihaz içerisindeki bilgilere erişemeyeceğini belirtti.
  • Otoriteler FBI’ın bunu yapabileceğini, bu yaşanan sürecin sadece politik oyunlar olduğunu savundu.
  • FBI artık Apple cihazlarına erişim için Apple’ın desteğine ihtiyacı olmadığını söyledi. Bunu üçüncü bir firmanın yardımı ile başardıklarını belirtti.
  • Bu durumda bu firma durumu iki şekilde çözmüş olabilir. İlk yol şifre kontrolünü atlatarak cihaza giriş sağlayabilen bir yazılım yada, Apple’ın kendisinin şifresini çözemeyeceğini belirttiği şifreli içeriği çözen bir yazılım üretildi.

Bu durumun ileride kullanıcıların güvenliğine ne gibi etkiler yapabileceği şuan için çok net değil. Ancak bu noktada dikkatli olmakta fayda olacaktır. Bununla birlikte Apple da süreç içerisinde bu sorunları çözüp güvenliği daha da güvenilir hale getirecektir. Teknolojide yaşanan her tıkanıklıkta olduğu gibi elimizde cevaplardan çok sorular var.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz