Gün geçmiyor ki teknoloji devi Apple yeni bir davayla karşımıza çıkmasın. Son olarak da ABD’ de açılan e-kitap davasında Apple 450 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

ABD Adalet Bakanlığı‘ nın takip ettiği dava da, Apple yayıncı şirketlerle anlaşıp e-kitap fiyatlarını artırdığı gerekçesiyle suçlu bulunmuştu. Uzun süren mahkemeler sonucunda Apple suçlu bulunarak 450 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etmişti ancak şirket karara itiraz ederek üst mahkemeye başvurmuştu. Şirket davayı ABD Yüksek Mahkemesi‘ ne taşısa da mahkemenin davayı reddetmesiyle Apple için bütün kapılar kapanmış oldu.

Davanın açılma nedenine değinecek olursak, Apple yayıncılarla anlaşıp Amazon’ a karşı e-kitap pazarında kendi leyhine avantaj elde etmekle suçlanmıştı. Alt mahkemeyi kaybeden Apple, ABD Yüksek Mahkemesi’ ne itirazda bulunarak bu kararın rekabete ve ulusal ekonomiye zarar vereceğini belirtmişti. Ancak sonuca bakıldığında Apple’ ın bu savunmasının ABD Yüksek Mahkemesi’ nde istenilen etkiyi göstermediğinin kanıtı oldu.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz