Son zamanlarda hemen hemen yerde görmeye alışkın olduğumuz, Drone olarak adlandırılan insansız hava araçları hakkında hükümetler önlem almaya / düzenlemeler yapmaya devam ediyor.
Daha önce bazı ülkelerde Drone’ ların uçması yasaklandı, kimi ülkelerde ise Drone avına çıkan insansız hava araçları devreye sokulmuştu.
Drone’ larla ilgili bir haber de Amerika’ dan geldi. Kişisel Drone’ u olanlar 21 Aralık tarihinden sonra açılacak Drone Kayıt Programına kayıtlarını yaptırmak durumundalar.
ABD Federal Havacılık İdaresi’ nin bugün yayınladığı programa 21 Aralıktan sonra 5 dolar karşılığında kayıt yaptırabiliyorsunuz. Kayıt programı başladıktan sonra ilk 30 gün bedava olacak ve ondan sonra 5 dolar karşılığında kayıtlar kabul edilecek.
Şuna için Drone sahibi olan veya 21 Aralık’ tan önce Drone alacaklar; en geç 19 Şubat 2016 tarihine kayıt yaptırmak durumundalar. Eğer 21 Aralık’ tan sonra bir Drone alırsanız; kayıt yapmadan önce insansız hava aracınızı uçuramayacaksınız.

Yapılan kayıtlar üç yıl için geçerli olacak.
Drone kayıt işlemleri online bir biçimde alınabiliyor. Ödemeleri kredi kartı ile yapabiliyorsunuz.
Kayıt işlemleri yapıldıktan sonra Drone sahibi için bir numara belirleniyor. Bu numara aslında bir uçakmış gibi insansız hava aracınızı resmi hale getiriyor. Verilen numarayı Drone’ nin üzerine yapıştırmanız lazım. İnsansız hava aracınızı uçurduğunuz zaman yapılan kayıt örneğinin bir kopyasını yanınızda bulundurmanız lazım.
Şunun bilinmesinde fayda var. Kayıt işlemi Drone sahibi için yapılıyor. Yani aldığınız her bir Drone için kayıt işlemini yaptırmanıza gerek yok. Şahıs olarak bir defa kayıt olduktan sonra size verilen numarayı sahip olduğunuz tüm Drone’ lar için kullanabilirsiniz.
ABD Federal Havacılık İdaresi’ nin Drone Kayıt ile ilgili tüm kurallarına linkinden erişebilirsiniz.
Bir Drone’ nin fiyatının yanında kayıt için ödenen miktar sembolik bir rakam olarak kalıyor. Kayıt işlemi sonrası insansız hava araçları kontrol altına alınmış olunacak.
Kayıt olacak kişinin isim bilgisi, ev adresi, mail adresi gerekiyor ayrıca 13 yaşından büyük olmak gerekiyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz