Eski bir Yandex çalışanı arama motorunun kaynak kodunu satmaya teşebbüs ettiği için iki yıl ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldı. Rus basınında çıkan habere göre; Dmitry Korobov kendi startup şirketini finanse etmek için Yandex‘in arama motoru kaynak kodunu ve algoritmalarını çaldı. Ancak satmaya çalışırken alıcıların bu konuyu Yandex‘e bildirmeleri üzerine satış işlemi gerçekleşmeden önlenmiş oldu.
İşin ilginç yanı ise; bu kadar önemli bir kaynak kod için hırsızın 25.000 dolar ve algoritmalar için de yaklaşık 3.500 dolar istemesi çok mütevazi olduğunu gösteriyor.
Neyse ki böyle bir hırsızlık internete düşmeden engellenmiş oldu. Eğer satış gerçekleşseydi ve bir şekilde Yandex‘in bu servisinin kaynak kodları internete düşmüş olsaydı Yandex gerçekten zor bir durumda kalacaktı. Uzmanların belirttiğine göre hırsızın bu değeri biçmesinden bağımsız Yandex‘in milyonlarca Ruble değerindeki ve en önemli kısmı aslında bu arama servisi.
İnternet kullanım oranlarına bakıldığında; Yandex Rusya genelinde arama motoru kullanımının %57 ini kapsıyor. Yandex‘i %35 ile Google takip ediyor. Kısa vadede de Google’ın Yandex’i geçme ihtimali yok. Yandex Google‘a nazaran daha çok yerel bir uygulama.
Biraz gerçekçi bakacak olursak rakiplerinin bu durumdan haberi eğer olsa idi Korobov‘a yardım bile ederler ve Korobov başarılı olurdu. Büyük şirketler arasındaki rekabet böyle durumlarda bazen tehlikeli boyutlara varabiliyor. Geçmişte de aralarında benzer konularda davalar olmamış değil.
 

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi giriniz