Oyun piyasasının yeni nesil playStation 5 ve Xbox Seris X konsollarına herkes tarafından beklenirken ülkemizde ise yeni bir gümrük vergisi geldi. Oyun konsollarına ek vergi uygulanacak.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam


İki aşamalı vergi


Resmi Gazete`de açıklanan haber göre Cumhurbaşkanı kararına göre Oyun ve spor Malzemeleri; Bunların Aksam Parça ve aksesuarları başlığı altında yer alan fasıl 95 de dahil olmak üzere ek vergi kısmında oluyor.

Bu fasıl altında ise oyun konsolları, bilardo ekipmanları, tilt masaları, jetonlu oyunlar, takım halinde yarış arabaları gibi pek çok eşya yer alıyor. Kararda vergi oranı yüzde 5-yüzde 50 arasında belirlenmiş.
Vergi oranları Resmi gazeteye göre 30 Eylül tarihine kadar %50 , 1 Ekim tarihinden sonra ise %20 olarak görünüyor. Yani oyun konsolları İki aşamalı vergi sözkonusu olabilir. Biri bittiği zaman diğeri başlayacak. Muhtemelen koronavirüs ile mücadele için ek destek oluşturma kapsamında böyle bir vergilendirme olmuş. Ancak hazırda yüksek döviz kuralları nedeyiyle zaten ülkemiz de konsollar pahalıdı. Yüzde 20 civarında bir vergilendirme yeni nesil konsolların fiyatını oldukça yükseltecektir.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz