Microsoft yakın zamanda 26.2 milyon dolarlık büyük bir değerle LinkedIn‘i satın almıştı. Bu satışın üzerine çok büyük bir rakam olmasa da gelecekte ön plana çıkması muhtemel bir sektör üzerine anlamlı bir satın alma daha gerçekleştirdi.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Microsoft bu sefer doğal dil işleme ve yapay zeka üzerine çalışmalar yapmayı hedefleyen bir startup olan Wand Labs‘ı satın aldı. Bu satın alma ile hedeflenen ise mesajlaşma uygulamaları yada kişişel asistanlarda kullanılan botların daha anlamlı sonuçlar üretmesine katkı sağlamak.

Temelde Microsoft bu konuda daha büyük düşüncelere sahip gibi görünüyor. Büyük resme bakıldığında Microsoft bir iletişim platformu kurmayı hedefliyor. Bu sebeple yeni almış olduğu şirketi Bing Mühendisleri takımına entegre edip, uzun vadede sistem üzerinden çalışacak zeki botlar oluşturmayı hedefliyor.

Satın alma şartları şuan için gizli tutuluyor. 2013 yılında Vishal Sharma tarafından kurulan şirket dış kaynakların aktardığı bilgiye göre bu zamana kadar 3 milyon dolar yatırım almış durumda.

Microsoft‘un Bilgi Platrformu Başkan Yardımcısı David Ku bir blok yazısında Wand Labs‘ın yapmış olduğu işlerin öneminden, doğal dil işlemenin önemine değindi. Yapılacak yeniliklerle birlikte kullanıcılar daha zeki sanal çalışanlar ile iletişim kurabilecek. Bu nokta satın alınan şirket anlamsal ontolojiler, servis eşleştirme, üçüncü taraf geliştirici entegrasyonu ve konuşma arayüzleri desteği ile halihazırda çalışılmakta olan konularda ivme kazandıracaktır.

Üçüncü taraf yazılımlara entegre olabilme desteği Microsoft için önemli bir destek olacaktır. Bu sayede Microsoft uygulamaları diğer asistan uygulamalarına entegre olabilecektir. Bu sayede diğer asistanların çalışma mantığını anlayabileceği gibi bu entegrasyonla asistanlara komutlar iletebilecektir.

Ku bu konuda ayrıca bu yeniliğin hali hazırda güçlü platrformlar olan Bing, Microsoft Azure, Office 365 ve Windows platformlarının daha da güçlü platformlar olmasını sağlayacağını düşünmekte.

Birde bu satın alma işleminin öncesi de varmış gibi gözüküyor. Şirket satın alma sürecinden önce IOS ve Android Marketlerden uygulamalarını geri çekmişti.

Wand Labs kurucusu da bu konuda yaptığı açıklamada; şirketinin bu güne kadar iyi bir noktaya geldiğini ve satın alma sonrası Microsoft‘un yazılımlarına pozitif katkılarda bulunacağını belirterek; iki taraf için de karlı bir satış işlemi olduğuna değindi.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz