Mozilla, Firefox’un hem Windows 10 hem de Windows 11’de doğrudan Windows Mağazası’ndan indirilebilen ilk büyük tarayıcı olduğunu duyurdu.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Daha önce, Microsoft Edge yerine Firefox kullanmak isteyen Windows kullanıcılarının, Mozilla’dan yeni bir blog yazısına göre tarayıcıyı internetten indirmesi ve Microsoft’tan hantal bir süreçten geçmesi gerekiyordu. Şimdi ise, Microsoft Windows Mağazası ilkelerini değiştirdiğinden, varsayılan tarayıcınız olarak Firefox’u seçmek daha sorunsuz bir deneyimdir.

Mozilla’nın tarayıcısını Windows Mağazasından indirmek sadece daha kolay olmakla kalmaz, aynı zamanda Çerez Koruması, Gelişmiş İzleme Koruması, HTTPS üzerinden DNS, WebRender ve Quantum CSS kullanarak hızlı site yükleme, Firefox Suggest, Multi dahil olmak üzere en son Firefox özelliklerine erişmenizi sağlar.

Geko motoru

Firefox’un ve diğer tüm tarayıcıların temelinde, sitelerden web sayfalarını yüklemek ve bunları ekranınızda görüntülemekten sorumlu bir tarayıcı motoru bulunur. Microsoft Edge ve Google Chrome, tarayıcı motoru olarak Chromium’u kullanırken, Firefox Mozilla’nın tescilli Gecko motorunu kullanır.

Yakın zamana kadar Microsoft’un mağaza politikaları, tüm tarayıcıların, Microsoft’un platformuna yerleştirdiği ve Mozilla’nın Firefox’u Windows Mağazası aracılığıyla kullanıcılara göndermesini engelleyen motoru kullanmasını gerektiriyordu. Kullanıcılara daha az seçenek sunmanın yanı sıra, Windows kullanıcıları yalnızca Microsoft’un sağlamaya istekli olduğu özelliklere erişebilecekleri için bu politikalar web’e de zarar veriyor.

Neyse ki Microsoft politikalarını değiştirdiği için Mozilla ve diğer tarayıcı üreticileri, yazılımlarının hangi tarayıcı motorunu kullandığından bağımsız olarak ürünlerini Windows Mağazası üzerinden gönderebilecek. Mozilla’nın tarayıcısı macOS ve Linux için de mevcut olsa da Firefox artık bu bağlantıya tıklayarak Windows Mağazası’ndan indirilebilir.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz