AMD, şirketin üretime gireceğini ve gelecek yıl kullanıma sunulacağını söylediği dördüncü nesil EPYC işlemciler için güncellenmiş bir yol haritasını açıkladı.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Codenamed Genoa, yeni nesil EPYC CPU’ları, TSMC’nin 5nm işlem teknolojisini ilk kullanan AMD’nin yeni 4. nesil mimarisini temel alacak. AMD CEO’su Dr. Lisa Su’ya göre 5nm EPYC işlemcileri, şirketin üçüncü nesil EPYC yongalarının inşa edildiği 7nm işlemiyle elde edilen iki katı yoğunluk, iki katı güç verimliliği ve 1,25 kat performans sunacak.

En üst düzey Genoa SKU’ları 96 adede kadar 4. çekirdeğine sahip olacak ve yeni nesil DDR5 ve PCIe 5.0 bellek ve G/Ç teknolojilerini destekleyecek.

Su, konu ile alakalı şu açıklamayı yaptı:

“Tanıtıldığında, Genoa’nın genel amaçlı bilgi işlem için dünyanın en yüksek performanslı işlemcisi olmasını bekliyoruz. Kurumsaldan HPC’ye ve buluta kadar çok çeşitli iş yüklerinde üstünlük sağlamak üzere tasarlandı.”

AMD Bergamo

AMD, dördüncü nesil EYPC işlemcileri hakkında yeni ayrıntılara ek olarak, Zen 4c olarak adlandırılan belirli bulut kullanım durumları için optimize edilmiş 4. Nesil mimarisinin bir uzantısını da duyurdu.

Su, Zen 4c mimarisinin gelişmiş güç verimliliği ve soket başına üstün performans ile övüneceğini iddia etmeye devam ediyor.

Yeni mimari, ilk olarak Bergamo adı verilen, bulut tabanlı uygulamalar için tasarlanmış yeni bir işlemci serisinde konuşlandırılacak. Bergamo serisi, 128 adede kadar Zen 4c çekirdeği sunacak ve bulutta yerel iş yükleri için çığır açan performans ve verimlilik sunmanın yanı sıra Genoa ile aynı özelliklerden (DDR5, PCIe 5.0 vb.) yararlanacak.

Yeni yol haritasına göre AMD’nin Bergamo işlemcileri 2023’ün ilk yarısında piyasaya sürülecek.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz