Dijital Pazarlama ve Seo

1
625

Dijital pazarlama, herhangi bir firmanın veya markanın gelişimini sağlamak için sosyal medya gibi unsurların kullanılması işlemidir. Önceleri markalar tanıtımını yapmak ve sahip oldukları ürünleri pazarlamak için radyo, televizyon gibi iletişim araçlarını ve bilboard, broşür gibi reklam araçlarını kullanırlardı. Zamanla büyük bir hızla gelişen teknoloji ve aynı gelişme hızı doğrultusunda artan internet kullanımı firma ve kuruluşların kendilerini tanıtmak ve ürünlerini pazarlamak için kullandıkları geleneksel pazarlama yöntemlerinden uzaklaşmalarına sebep olmuştur. Bireyler teknolojiye çok çabuk ayak uydurdukları için firma sahipleri bu durumdan faydalanmayı ön görmüşlerdir. Her geçen gün biraz daha gelişen internet ve teknoloji ile sıkı bir ilişkisi olan kitleleri hedef alan firmalar bu kitlelere tam anlamı ile ulaşabilmenin internet olduğu kanısına varmışlardır ve bunun üzerinde çalışmalar yürütmeye başlamışlardır. Bu süreçten sonra teknolojiyi yakından takip eden firmalar internet sayesinde kitlelere daha hızlı ulaşmaya ve kısa süre içinde geri bildirim almaya başlamışlardır. Bu durum sonucunda firmalar internet üzerinden gerçekleştirdikleri işleme dijital pazarlama adını vermişlerdir.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Seo Çalışmaları ve Dijital Pazarlamanın Markalar ve Firmalar Üzerinde ki Önemi

Seo işlemi ile web sitelerinin arama motorlarında en üst sırada çıkması amaçlanmaktadır. Bir diğer deyişle seo arama motoru optimizasyonu işlemidir. Dijital pazarlama, marka ve firmaların belirledikleri hedef kitlelere kolay bir şekilde ulaşmasını sağlamak için markanın bilinirliğini arttırmayı hedeflemek ve marka bilinirliğini arttırmak için birçok tekniğin bir arada kullanılması ile oluşan pazarlama yöntemidir. Seo-arama motoru optimizasyonu ise markaların hedef kitle tarafından fark edilmesini sağlamak için arama motoru reklamlarını kullanan aynı zamanda anahtar kelimeler yardımı ile arama motorlarında markaların en üst sırada çıkmasını sağlayan bir uygulamadır. Seo çalışmaları sonucu firmalar normal satış oranlarından daha fazla satış yapmaya başlamak ile kalmaz aynı zamanda markaları için daha fazla yatırım getirisi elde ederler ve uzun vadeli bir fayda sağlarlar.

Eğer reklamlarınızı veya markanızın tanıtımını bilboardlar yardımı ile gerçekleştirirseniz bu tanıtımı gören müşteri sadece mağazanıza gelip te alışveriş yaptığı sürece içinde markanızı fark edecektir. Ancak reklamlarınızı ve tanıtımlarınızı dijital pazarlama ve seo taktikleri ile gerçekleştirirseniz elde edeceğiniz kazanç sadece satış yapmak ile değil aynı zamanda, markanızın sosyal medya ve arama motorları sayesinde tıklanma, paylaşılma, beğenilme, izlenme veya okunma sayıları da hemen geri bildirim almanıza ve kazanç sağlamanıza sebep olacaktır. Aynı zamanda dijital pazarlama yöntemi sayesinde sahip olduğunuz web sitenizi günlük olarak ziyaret eden insan sayısı, bu insanların cinsiyeti, yaşı ve web sitenizde ki gezintisini kaç dakika da tamamladığı gibi veriler sayesinde hedef kitlenizi tam olarak belirleyebilirsiniz. Dijital pazarlamayı tek başına kullandığınız zaman bu kadar olumlu geri bildirimler ile karşılaşmanız biraz zor olabilir. Bu nedenle dijital pazarlama sırasında seo çalışmalarına başvurmanız hem markanız açısından hem de elde edeceğiniz gelir açısından önemlidir.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz