Apple, kullanıcıların kişisel bilgilerine gizlice erişen 250 uygulamayı App Store‘ dan kaldırdı.  Çin merkezli Youni isimli reklam şirketi tarafından geliştirilen uygulama setini kullanan uygulama geliştiricileri , kullanıcının    e-posta bilgileri , cihazın seri numarası ve indirilen uygulamalar gibi kişisel bilgilere erişebiliyor. Bu uygulama setini kullanarak geliştirilen uygulamaların toplan indirilme sayısı 1 milyona yakın.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Youmi uygulama setini kullanan yazılımcıların çoğu Çin‘ de bulunuyor. Bu uygulama setini kullanan yazılımcıların güvenlik ve gizlilik açığından bilgisi olmadığı düşünülüyor. Mobil şirketi SecureDNA yaptığı açıklamada, bu yazılım geliştirme setini kullanıldığı uygulamaların kullanıcı bilgilerini direkt olarak Youmi sunucularına aktardığını ve yazılımcılarının bu durumdan habersiz olmasının normal olduğunu vurguluyor. SecureDNA yazılımcılara Youni‘ nin geliştirdiği bu uygulama setini gerekli düzenlemeler yapılana kadar  kullanmamalarını tavsiye etti.

Apple‘ ın Youmi‘ nin bu güvenlik açığının nasıl farkına varmadığı ise merak konusu. SecureDNA, Youmi‘ nin kişisel bilgilere ulaşmak için birçok yolu denemiş olabileceğini vurguluyor. Youmi‘ nin birçok uygulama inceleme sürecinden nasıl geçebildiği ise detaylı şekilde araştırılıyor.

SecureDNA, App Store? daki başka uygulamaların da izinsiz işlemlerini gizlemek için benzer yöntemler kullanmış olabileceği yönündeki endişelerini de paylaştı. Apple ise söz konusu yazılım geliştirme setini kullanan tüm uygulamaların App Store?dan kaldırıldığını ve uygulamaların App Store kurallarına uygun hale getirilmesi için yazılımcılarla işbirliği yapıldığını açıkladı.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz