Hdteknohaber ekibi olarak; yazılım sektöründen tecrübe sahibi geliştiricilerle röportaj yapıp siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaya ve sektörü kahramanlarından tanımaya çalışacağız. Salı günlerine özel ektinliğimiz Yazılımcı Salı’ sı bu haftaki konuğumuz Serol Koşunda.
Serol Koşunda uzun süredir Java teknolojileri ile Finans sektöründe çalışmalarını gerçekleştirmekte. Şimdi gelelim Serol Koşunda‘ nın cevaplarına.
Hdteknohaber: Bize kısaca kendini anlatır mısın? Kimdir mesela Serol Koşunda?
Serol Koşunda : Çok kısaca meraklı bir bilgisayar mühendisiyim diyebilirim.
Hdteknohaber: Peki bu çok kısa oldu sanki. Bu meraklı mühendis nerelerde çalıştı bu güne kadar?
Serol Koşunda : Şu anda finans sektöründe yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım. Daha öncesinde bağımsız olarak yazılım danışmanı olarak, telekomünikasyon sektöründe destek, sistem entegrasyon ve proje yönetimi alanlarında da bir miktar çalışma fırsatım oldu.
Hdteknohaber: Farklı sektörlerde çalışmışsın. Bu kullanmış olduğunuz teknolojileri de farklılaştırdı mı?
Serol Koşunda : Çalıştığım bankanın bilgi işlem politikası paralelinde kullandığımız çoğu yazılım ürünleri Java/C# tabanlı ve Oracle veritabanı üzerinde çalışan in-house olarak geliştirilmiş ürünler.
Hdteknohaber: Java ve .Net bunlar birbirine rakip firmalar diyebiliriz. Bu durumda sana göre bir yazılımcı her teknoloji hakkında fikir sahibi mi olmalı yoksa?
Serol Koşunda : Sanırım bu konunun en doğru cevabı yine iki ucun ortasında bir yerlerde, bir (+kaç) teknoloji üzerinde uzmanlaşmak ve mümkün olduğunca her yeni projede ekipçe iyi bilinen teknolojilere ek olarak yeni bir teknolojiyi kullanmak. Her zaman güvende hissedilen araçlar ile çalışmak belki kısa vadede yapılan iş miktarını arttıracaktır fakat uzun vadede motivasyon ve verimliliği tamamen yok edeceğine inanıyorum. Maalesef 5 sene tecrübe ile bir senelik tecrübenin beş sene boyunca tekrar tekrar yaşanması çok farklı şeyler.
Bir de durumu sadece yazılım teknolojisi olarak sınırlamakta çok doğru değil. Örneğin alt yapıda kullanılan ağ cihazında ufak bir ayarlama ile karşılanabilecek bir ihtiyaç için aylarca “büyük ve yenilikçi bir proje” yapan bir ekip ile karşılaştığım günü hiç unutmam.
Bugün gerçek anlamda uygun bir çözüm üretebilmek için uygulamanın çalışacağı ortamı tanımak gerekiyor. Mobil bir uygulama yazılacaksa farklı versiyonlar, farklı donanımlar, değişik bağlantı hızlarının hepsinin değerlendirilmesi gerekiyor. Ya da tek bir sunucu üzerinde çalışacak uygulama ile farklı sunucular üzerinde dağıtık olarak çalışacak bir uygulamanın dış dünyaya sunacağı fonksiyonları aynı olsa bile yazılımsal gereksinimleri oldukça farklıdır. Bu yüzden küçük bir teknoloji kümesinde uzmanlaşmanın günümüze çok uygun olduğunu düşünmüyorum.
Hdteknohaber: Konu biranda derinleşti. Biraz da işin sosyal boyutuna diğer yazılımcılarla iletişimine değinelim. Sonuçta hangi teknolojiyi kullanırsan kullan karşımıza hatalar çıkıyor yada araştırmak istediğimiz konular oluyor. Bunun için en büyük kaynak internet belki de. Sen nerelerden bilgi alışverişi sağlıyorsun ?
Serol Koşunda : Her yazılımcı gibi stackoverflow.com diyebilirim. Bir de kullanılan ürün ve/veya teknolojinin dökümanları. Teknolojik kaynaklardan ziyade istek ve ihtiyaçlara daha doğru çözümler getirebilmek için iş analistlerinden faydalanıyorum. Yazılımcılık dışarıdan görünenin aksine gittikçe daha sosyal bir meslek haline geliyor ve sektör bilgisi de teknik bilgi kadar değerli bir hal alıyor.
Hdteknohaber: Bu sanki işlerin takibi için kullanılan yöntemler gibi. Teknoloji sektöründe olan biteni takip etmek için neler yapıyorsun mesela?
Serol Koşunda : Düzenli olarak takip ettiğim iki yazılım bloku var: codinghorror.com ve codeascraft.com Biraz da github üzerindeki güncel projeleri inceleyerek, slashdot.org haberlerinden ve Flipboard uygulamasının önerdiği makalelerden takip ediyorum.
Hdteknohaber: İş ortamında genelde temel birkaç teknoloji ve belli bir kapsam içinde kalıyorsunuz. Peki işin dışında merak ettiğin teknolojileri deniyor musun?
Serol Koşunda : Hobi olarak uğraştığım bir kaç proje var. İş hayatında çeşitli nedenlerden dolayı uğraşamayıp ilgi duyduğum şeyler üzerinde çalışıyorum. Uğraşıp tecrübe edinmeden öğrenebilen bir insan değilim.
Hdteknohaber: Bu güzel fikirler için teşekkürler. Şimdi biraz da uzaklaşalım ve resme dışarıdan bakalım ne dersin? Sonuçta mesleğin Yazılım ve Türkiye’ de yaşıyorsun. Türkiye sence Yazılım konusunda nerede, nereye gidiyor?
Serol Koşunda : Türkiye’de yazılımın geleceği hakkında oldukça ümitliyim, büyük gelişmeler bekliyorum. Tabi bu gelişmeyi hantal yapısı ve kemikleşen “takım elbiseli” kadroları ile büyük şirketler değil de, sayıları çoğalan ve gittikçe büyüyen genç girişimler sağlayacak.
Ayrıca yazılımı kendi başına bir sektör olarak düşünmemek lazım, artık yazılım tüm sektörlerin içerisinde yer alıyor. Bugün bir çok banka, telekomünikasyon firması hatta araç kiralama şirketleri, turizm acentaları ve sağlık şirketleri bünyelerinde büyük yazılım ekipleri bulunduruyor.
Hdteknohaber: Bunlar güzel düşünceler. Peki sence bu sektörün eksileri neler, yoksa hiçbir eksisi yok mu?
Serol Koşunda : Yazılımın doğası gereği biraz belirsiz olmasından dolayı sektörün yaşadığı en büyük sorunlardan biri planlama hataları. Bu planlama hataları yazılım işçilerine çoğu zaman karşılıksız yapılan mesailer olarak yansıyor.
Bunun dışında insan kaynakları süreçlerinin de çok zayıf olduğunu söyleyebilirim. Bir yazılımcı olarak iş ararken izlenebilecek iki yol var:
1) Bir arkadaşınızın çalıştığı bir şirkete öz geçmiş yollayıp referans/torpil ile iş görüşmesi almak
2) Yeni mezun bir insan kaynakları çalışanının gelen öz geçmişler arasında anahtar kelimeler ile arama yapıp uygun olduğunu ön gördüğü kişilere “analitik düşünme yeteneğiniz var mı?” şeklinde basma kalıp sorular sorması ve peşinden gelen teknik mülakatta yapılacak işle çoğu zaman ilgili olmayan soruları cevaplamak.
Hdteknohaber: Bunlarda önemli konular üzerinde düşünülmesi düzeltilmesi gereken meseleler. Peki sence Dünya’ da neredeyiz rekabet edebilecek durumda mıyız?
Serol Koşunda : Şu anda teknoloji üreten bir ülke değiliz, teknoloji kullanan bir ülkeyiz. Zaten bunu da Amerika’daki bir çok girişimin ülkemizin köklü firmalarından daha değerli olmasından ölçebiliriz. Yine de gerek kalifiye gerekse yeni ve heyecanlı yazılımcılar ile çok büyük bir potansiyelimiz var. Devletin ve büyük şirketlerin bir çoğunun arkası boş olan büyük destekler yerine girişimcilere gerçekten iş vererek, onların müşterisi olarak yapacağı destekler ile sektörün çok hareketleneceğine ve dünya çapında saygın işler yapılabileceğine inanıyorum.
Güzel görüşlerin için Hdteknohaber ekibi olarak teşekkür ediyoruz. Bir başka sohbette görüşmek dileğiyle…

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz