Son zamanlarda bir çok teknoloji şirketi reklamları engelleyen yazılımlara karşı önlemler almaya başlamıştı. Yahoo‘ da bu mecralara dahil oldu.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Bugünlerde reklam engelleyici yazılımların hızla artmasıyla, reklamlar üzerinden ciddi gelirleri olan teknoloji firmaları bu konuda önlemler almaya başladı. Kullanıcılar yaptırımlardan şikayetçi olurken, teknoloji firmaları gelirlerinin azalmasından şikayetçi.

Yahoo ise reklam engelleyicilere en sert tepkiyi veren şirketlerden biri oldu. Reklam engelleyici yazılımlarını kullanan kullanıcıları Yahoo Mail servislerine erişmeye çalıştıklarında “Yahoo mailine erişmenize izin veremiyoruz, lütfen reklam engelleyici yazılımı kaldırarak Yahoo Mail’i kullanmaya devam ediniz” şeklinde uyarı mesajlarıyla karşılaşıyor. Kullanıcılar yazılımları kaldırmadıkları sürece mail hesaplarına erişemiyorlar. Yahoo ise yaptığı açıklamada bu mesajın “test” amaçlı sadece bir grup kullanıcıya iletildiğini belirtti.

yahoo-add-blocker

Yahoo, reklam engelleyicilerine tepki gösteren ilk firma değil. Daha önce ülkemizde yer alan küçük web siteleri de benzer önlemler alıyordu. Son günlerde orta ya da büyük ölçekli web siteleri de benzer önlemler almaya başladı. E-posta gibi ciddi bir servisin reklam hamlesi yapması olayı farklı bir noktaya taşıdı.

Yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde ki 200 milyon kullanıcı bu tip reklam engelleyici yazılımları kullanıyor.  Apple‘ ın da iOS 9 ile benzer bir filtreleme seçeneğini mobil Safari tarayıcısına dahil ederek reklam olayına  farklı bir yaklaşım getirdiğini hatırlatalım istedik. Bir yazımızda da  YouTube? un da çalışmaları ve düzenlemeleri olduğunu belirtmiştik.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz