Gelecek günlerde 5G yarışı başlayacak derken Verizon harekete geçmeye başladı. Firma yaptığı açıklamada önümüzdeki yıl 5G testlerine başlamayı planladığını duyurdu. Ayrıca 2017 yılında belirli oranda 5G dağıtımına başlayabileceklerini açıkladı.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Verizon birden fazla kullanıcının bir 5G ağına bağlanabileceğini söylemese de, çok kullanıcılı yapıya 5 yıl içinde geçilebileceğini öngördüğünü söyleyen firma kendi LTE ağını geliştirmeye devam edecek gibi görünüyor. Verizon‘ un cevaplaması gereken en önemli soru 5G tam olarak hayatımızda neleri değiştirecek.

Firma yaptığı basın açıklamasında  5G nin mevcut 4G den 50 kez daha verimli, internete bağlanmada daha hızlı ve gecikmenin mili saniyeler seviyelerinde olacağını söyledi. Tabi ki bunlar 5G nin beklenen faydaları, ancak 5G testleri henüz başlamış değil. Temel düzeyde bakılırsa bile 5G‘ nin daha hızlı veri akışı sağlayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Verizon ilk 5G testlerine iki araştırma laboratuarında başlayacak. Firma 5G‘ nin daha hızlı veri yapılarını desteklemesi için Samsung, Nokia, Qualcomm, Cisco, Ericsson, ve Alcatel-Lucent gibi firmalarla birlikte çalışacak. Verizon 4G çalışmalarının tamamlanıp dağıtımın başlamasının iki yıl sürdüğünü söyledi. Bu verilere bakılırsa 2017 yılında 5G nin kullanıma başlanmasının biraz agresif çalışma temposuna ihtiyaç duyulduğu görünüyor.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz