Türkiye’de e-ticaret pazarı gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Türkiye?deki genç nüfus, internete giren popülasyon, internet erişimi olan hane halkı, internette geçirilen ortalama zaman, sosyal ortamlarda geçirilen zaman gibi değerler ve e-ticaret sistemlerinin bu bilgilere göre yaptıkları değişiklikler Türkiye’de e-ticaret hacminin aratarak devam etmesini sağlıyor.
ETİD (Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği) bünyesinde bulundurduğu e-ticaret sistemlerinin (e-ticaret pazarının %90′ dan fazlası sisteme dahil) verilerinden yola çıkarak, sürekli olarak geçen senenin raporunu yayınlamakta ve bir sonraki sene için tahmin yapmaktadır. Şimdiye kadarki gelişmeler tahminleri doğrular nitelikte çıktı ve Türkiye’de e-ticaret sektörü büyüyerek yoluna devam etti/ediyor.
2014 yılı e-ticaret raporunu hazırlamak için bu sene Deloitte Türkiye’nin proje danışmanlığı ile birlikte  TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) ve ETİD (Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği) bir araya geldi ve “Türkiye e-Ticaret 2014 Pazar Büyüklüğü” raporu hazırlandı.
Raporun infografik halini infografik.com aracılığı ile aşağıda büyük bir resim olarak paylaşıyoruz ancak resme yukarıdan bakıldığında göze çarpan istatistikler aşağıdaki gibidir.
Türkiye e-ticaret pazar büyüklüğü; bir önceki seneye göre %35 büyüme ile 18,9 milyar TL’ye ulaştı. En büyük payı 6,8 milyar TL ile tatil-seyahat ve 6,5 milyar TL ile online perakende siteleri üstlenirken, pazarın geri kalanını 3,5 milyar TL ile çok kanallı perakende ve 2,1 milyar TL ile online yasal bahis siteleri oluşturdu. En hızlı büyüme ise %48 ile çok kanallı perakende kategorisinde gerçekleşti.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Türkiye e-Ticaret 2014 Pazar Büyüklüğü ile ilgili raporun detayını inceleyebilirsiniz.

Türkiye e-Ticaret 2014 Pazar Büyüklüğü

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz