Türkiye Twitter‘ a 150 bin TL ceza verdi. Yerli ve yabancı basında yer alan habere göre Twitter bu cezayı istenmeyen içerikler silinmediği için aldı. Basın kaynaklarında ceza sebebi farklı olarak belirtilse de BTK nın ceza verdiği gerçek.
Yerli basından cezanın sebebi terör propagandası yapan içerikleri silmediği olarak gösteriliyor. Hatta BTK üyesinin Reuters‘ a yaptığı açıklamanın da bu yönde olduğunu belirtiyor.
Yurt dışı kaynaklarında ise bu durumun ilk defa yaşanan bir durum olduğu belirtilirken, yetkililerin bu konuda açıklama yapmadığını belirtiyor.
Bununla birlikte kendi varsayımları olarak bu cezanın daha çok siyasi bir ceza olduğu yönünde. Hükumet karşı muhalif içerikler sebebiyle böyle bir ceza verildiği kanısı yurt dışı medyada hakim.
Bu konuda Twitter‘ dan herhangi bir açıklama yapılmazken,  BTK’ nın da bu konuda hali hazırda bir duyurusu bulunmamakta.
Yurt dışı medyada aynı zamanda geçmiş dönemde yine siyasi sebepler ile Twitter‘ a erişimlerin engellendiğini öne sürerek bu cezanın sebebinin de yine bu sebeplerden dolayı olacağı kanaatine sahip.
 

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz