Türkiye' deki Bankalara Siber Saldırı mı Var?

0
600

Türkiye’ ya karşı siber savaş başlatacağını söyleyen dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous; .tr ile biten sitelere saldırıda bulunacağını duyurmuştu.
Independent‘ın haberine göre Anonymus Türkiye’de devlet sitelerine, bankalara ve hava alanlarına saldırı başlatmış durumda.
Yapılan açıklamaya göre grup Türk Hükumeti’nin IŞİD terör örgütüne destek verdiğini düşünüyor. Independent’ın belirttiğine göre saldırılar 14 Aralık’dan beri devam ediyor ve bu saldırılar sebebiyle 40.000 e yakın site çevirimdışı hale gelmiş.
Aynı zamanda haberde belirtilene göre bu saldırıdan korunmak için Türk güvenlik şirketleri yurt dışı kaynaklı gelen bağlantıları reddederek tehlikeden korunmaya çalışıyor.
Bu konuda çektikleri bir videoda belirttikleri ise aşağıdaki gibi.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
?Türkiye petrol alarak ve savaşçıları tedavi ederek IŞİD?i destekliyor. Türkiye lideri Erdoğan?ın IŞİD?e daha fazla yardım etmesini kabul etmeyeceğiz. Türk hükumetine sesleniyoruz, IŞİD?i desteklemekten vazgeçmezseniz internetinize ve bankalarınıza saldırmaya devam edeceğiz ve hükumet sitelerinizi çökerteceğiz. Havala anlarınızı, askeri kurumlarınızı ve özel kurumlarla devlet organlarınızı hedef alacağız. Banka altyapınızı yok edeceğiz. Bu deliliğe son verin. Kaderiniz elinizde?.
Bu süreçte Anonymus devlet ve özel bankalara saldırmışa benziyor. Zaman zaman bankaların internet sitelerine girişte sorunlar yaşandığı da gelen bilgiler arasında.

Türkiye Saldırı Altında
.TR uzantılı sitelere yapılan saldırılar ile ilgili ODTÜ’ den bir açıklama geldi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ nün, “.tr” uzantılı web sitelerine yapılan siber saldırılarla ilgili yaptığı yazılı açıklama.

14 Aralık Pazartesi günü, ?.tr? alan adlarından ilgili IP adreslerine ulaşılmasını engellemek amacıyla, ülke dışındaki bazı platformlar tarafından DNS sunucularına yönelik, ülke dışı ve ülke içindeki güvenlik açığı bulunan bilgisayar sistemleri kötüye kullanılarak uluslararası kaynaklara geçecek boyutta, yoğun bir siber saldırı başlatılmıştır. Bu tür siber saldırılar daha önce ABD ve birçok Avrupa ülkesinde de yaşanmıştır. ODTÜ, yaşanan bu yoğun siber saldırının ilk anından itibaren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) ve Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) yetkilileriyle yoğun bir şekilde iletişim ve koordinasyon içerisinde bulunmuştur. Saldırıya ilişkin gerekli önlemler tüm ilgili devlet kurumları ve Telekom operatörleri ile işbirliği içerisinde alınmıştır. Yurt içi ve yurt dışında 5 ayrı noktada konuşlanmış bulunan 6 sunucuyla verilen hizmet, saldırı sırasında 11 sunucuya (pratikte 20) ANYCAST teknolojisi dahil edilerek sürdürülmüş, DNS sistemi bu saldırı sırasında hiçbir zaman tamamen devre dışı kalmamış ve hizmet vermeye devam etmiştir.

Siber saldırı ile ilgili Bilişim uzmanı Atıf Ünaldı’ nın Bidebunuizle ekibi ile yaptığı röportajı izleyebilirsiniz.


Finlandiya merkezli F-secure internet güvenliği şirketinden Artturi Lehtip ise “Saldırıların süresi ve boyutu dikkat çekici. Bir ülke mi, bir grup mu yoksa tek bir kişi mi. Bu konuda herhangi bir tahmin yürütecek kadar elimizde veri yok” dedi. (Milliyet)
Türk bankalarının sistemlerini çökerten Anonymous’tan hükümete mesaj” başlıklı YouTube videosunu izleyebilirsiniz.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz