Forbes dergisinin “Dünyanın En Güçlü Kişileri” listesinde “En Güçlü Japon” seçilen, Japon Otomotiv Şirketi Toyota Motor Başkanı Akio Toyoda,  2016 Ocak ayından itibaren Palo Alto’ da Stanford Üniversitesi yakınlarında 200 çalışanlı bir araştırma şirketi kuracaklarını bildirdi.
Toyota, yapay zeka ve robotik çalışmalar ile otomatik bir otomobil üretmek için kullanılacak araştırma enstitüsünün otomatik fren gibi sürücelere kazandan kaçınma konusunda yardımcı olabilecek teknolojiler üzerinde çalışılacağını bildirdi.
Kaliforniya’ nın kuzeyindeki Silikon Vadisi’ nde kurulacak olan Toyota Araştırma Enstitüsü  5 yılda 1 milyar dolar yatırım yapacak.
200 kişinin çalışacağı bu şirkette çalışmanın başına Darpa Robotics Challenge’ den Gill Pratt getirildi.  Stanford Üniversitesi ve Massachusetts Institute Of Tehnology(MIT)’ den yüksek düzey mühendislerde işe alınacak.
Google gibi birçok firma da silikon vadisinde araştırmalarına devam ediyorlar ancak, tamamiyle otomatik otomobillerin üretilebilmesinin uzun yıllar alacağı belirtiliyor.
 

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz