Tesla CEO’su Elon Musk perşembe günü yeni robotu çalıştırdı ve insanlar için sıradan görevleri üstlenmek için yapay zekâ kullanan insansı bir robotu tamamladı. Tesla Bot otomatik pilot kameraları ve bunun yerine bir yüzün bir bilgi ekran yer alıyor. Gerçek boyutlu bir Ken bebeği kadar etli olmasa da 150 pound kaldırabiliyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Musk, henüz prototip aşamasında olan robotun markete gitmek gibi ” tehlikeli, tekrarlayan, sıkıcı ” işlerin üstesinden gelebileceğini öne sürdü. Yarım galonluk dondurma almaya eğilimli olduğunuzu varsayarsak, bu sıradan bir görev ve tehlikeli olarak kabul edilebilecek bir görev.

Musk, Tesla’nın Yapay Zekâ Günü’ndeki sunum sırasında şu açıklamaları yaptı:

“Esasen gelecekte fiziksel çalışma bir seçim olacak. Yapmak istiyorsan yapabilirsin, ama yapmana gerek yok.”

Musk, gelecek yıl bir Tesla Bot prototipi olmasını umduğunu söyledi, ancak yerel Safeway’inizde bir taneyle ne zaman karşılaşacağınızı kimse tahmin edemez. Musk Mars’a gideceğimizi söylemesinin ardından iddialı bir çalışma tekrar yapılıyor gibi görünüyor.

Robotlu Süpürgeler

Tekrarlayan ve sıkıcı görevlerden bahsetmişken, en iyi kurulmuş robot ürün serisi muhtemelen zeminlerinizi temizleyecek modeller içindir. iRobot, Roomba serisiyle trendi başlattı, ancak şimdi birçok başka robot elektrikli süpürge ve yer paspası bulunmakta.

Robot elektrikli süpürge üreticileri arasında iRobot, Eufy, Samsung ve diğerleri bulunur.

Kargo Robotları

Artık robotlar insana ihtiyaç duyulmayan birçok alanda çalışmaya istekli gibi gözüküyor. Bu alanlardan birisi de kargo işlemleri. Yakın gelecekte artık kargolarınızı robotlardan teslim alabileceksiniz. Halihazırda kargo işlemleri için birçok firma robotları denemekte.

Amerika’da Berkeley ve Kaliforniya’da “Kiwibot”lar aracılığıyla robotlar kargoyu teslim etmeyi başardı. Üstün GPS servisi ile de herhangi bir sorun yaratmadan müşteriler kargolarını teslim alabilmekte.

AVM Robotları

Robotlar ayrıca güvenlik ve denetim alanında en kötü firmaların ürünlerini satış işlemlerinde kullanılmakta. Yeni çağımız gerçek “RoboCop” için uygun altyapıyı oluşturmuşa benziyor. Halihazırda Dubai, “Pal Robotlar” kullanarak avmlerin denetimini ya da turistik bölgeleri denetimini sağlamakta. Ek olarak bu robot, olası bir aksilik durumunda detaylı bilgiyi dakikalar içerisinde merkeze iletebilmekte.

Eğitici Robotlar

Pek çok şirket, eğer doğru eğitim robotunu alırlarsa çocuklarının bir sonraki Elon Musk olabileceğine dair ebeveynlerin umutlarından yararlanmaya çalışıyor. Aslında Carnegie Mellon mühendislik derecesi için hızlı bir yol olmayabilir ancak eğlenceli ve öğretici olabilirler.

4M Tin Can eğlence robotu ile başlamak için ucuz bir yoldur. 150$’lık Wonder Workshop Dash robotu zaten bir araya getirildi ancak çocukların onu temel programlama yoluyla kontrol etmesine izin veriyor. 350 dolarlık Lego Mindstorms 51515 Robot Mucit kiti, açık uçlu yapım seçeneklerini programlama ile birleştirir. Daha gelişmiş yerleşik teknoloji istiyorsanız, 489 $’lık Anki Vector, AI ses kontrolüne ve bir kameraya sahiptir.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz