HD Tekno Haber olarak; Darüşşafaka Eğitim Kurumları Robot Kulübü öğrencilerinin hikayesini paylaşmaktan büyük bir onur duyuyoruz.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Her yıl FIRST Vakfı (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) tarafından düzenlenen FRC(FIRST Robotics Competition) adlı uluslararası bir robotik yarışmaya katılıyoruz. Amacımız her yıl ocak ayının ikinci cumartesinde NASA TV tarafından açıklanan temaya gore 6 hafta içinde bir robot inşa inşa etmek.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Robot Kulübü

Sultans of Turkiye olarak Türkiye’de FRC alanında ilk robotik takımıyız. 2009 yılından beri Amerika başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen binlerce liseli öğrencinin katıldığı bu yarışmada Görsellik Ödülü, Takım Ruhu Ödülü, Jüri Özel Ödülü ve NASA’nın sponsor olduğu ve yarışmanın en prestijli ikinci ödülü olan “Engineering Inspiration Award” (İlham Verici Mühendislik Ödülü) almaya hak kazandık, FIRST Dünya Şampiyonası’na gitmeye hak kazanan ilk Türk takımı olduk.

ROBOTURKA - Darüşşafaka Eğitim Kurumları Robot Kulübü

İki yıldır Türkiye’de, 2017 yılında ise San Francisco’da düzenlenen yarışmalarda en prestijli ödül olan “Chairman’s Award” (Başkanlık Ödülü) alarak şampiyon olduk. Ardından dünyanın dört bir yanından binlerce FIRST takımının katılım gösterdiği Houston Dünya Şampiyonası’nda “Takım Ruhu Ödülü” alarak ülkemizi bir kez daha gururlandırdık.

Bu yaz Çin’de dördüncüsü düzenlenen “China Robotics Challenge” (CRC) ile birçok Çinli robotik takıma yardım ettik ve “İlham Ödülü” almaya hak kazanan takım olduk.

ROBOTURKA - Darüşşafaka Eğitim Kurumları Robot Kulübü

Katıldığımız robotik yarışmaların haricinde topluma faydalı bireyler olarak yetişmemiz gerektiğinin de farkındayız. Birçok sosyal sorumluluk projesi düzenleyerek çocukların STEM Eğitimi ile iç içe büyümesini amaçlıyoruz.

Birçok dernek, kuruluş, atölye ve bilim merkezinde gönüllü olarak yer alıyoruz.
Fuar, etkinlik ve konferanslarda stand açıyor, robot şovu yapıyor ve insanları robotik ile tanıştırmaya çalışıyoruz. Robotik takımları açıyor, onlara mentorlük ediyoruz.

Bu güzel öğrenci topluluğunu takip etmek için Twitter hesaplarına göz atabilirsiniz veya web adreslerini ziyaret edebilirsiniz. (Team 2905)

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz