Spacex Falcon 9 u İlk Defa Başarılı Olarak Yere İndirdi

0
523

Spacex en sonunda bu işi de başardı. Spacex Elon Musk tarafından kurulan ve roketler üzerine çalışan bir startup. Uzun zamandır roketlerin inişten sonra tekrar kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyordu. Sonunda da bunu başardı. Bu denemelerin hepsinde roketler patlasa Elon Musk pes etmedi.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Bununla birlikte roketin asıl amacı taşımakta olduğu 11 uyduyu dünya yörüngesine yerleştirmekti. İkincil görevi ise bu taşıma işleminden sonra başarılı bir şekilde yere inmesiydi.

Bu işin arka yüzünde ise elde edilen büyük bir kazanım söz konusu. Öncelikle roket güçlü 9 motoru ile 200 km yüksekliğe çıkabiliyor. Aynı zamanda 100 km yüksekliğe insanları çıkarabiliyor. Ancak asıl amaç bu roket ile önemli teknolojileri yörüngeye taşıyabilmek ve bu roketi yeniden kullanabilmek. İşte Spacex‘in asıl başardığı ve bu konuda çıtayı önemli bir yere taşıdığı nokta.

Bu noktaya gelene kadar Spacex önce küçük roketlerle iniş yapabilmeyi denedi. Bu açıdan bakıldığında çok büyük test maliyeti olduğunu söyleyebiliriz. Sonunda ise dikey iniş yapabilen Falcon 9 ile mutlu sona ulaşıldı. Falcon 9 iki ana parçadan oluşuyor. Asıl önemli olan ve güçlendiricilerin olduğu parça iniş yaptı. Diğer yük taşıyan bölüm tekrar kullanılamayacak olsa da güçlendirici kısmı tekrar kullanılabilecek.

Elon Musk‘ın geçmişine baktığımızda önemli başarılarla dolu. Geçmişinde Zip2, Paypal, Tesla gibi büyük projelerinin kuruculuğu var. Bu projelerde büyük başarılar elde ettikten sonra ise insanlık yararına olacak ve gerçekten büyük maliyetler gerektiren Spacex‘i kurdu. Ne kadar geçmiş şirketlerinden ciddi bir maddi bütçesi olsa da roketlerle uğraşmak tek başına onun için maliyetli olacaktı. Ancak başarılı geçmişi ile yatırımcıları ikna etmekte zorlanmadı. İnsanların yararına olacak çok büyük bir gelişmeye de sonunda imza attı.


 
 

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz