Seyahat arama devi Skyscanner, İngiltere merkezli Twizoo’yu satın aldı.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Skyscanner Nedir?

Skyscanner; 600′ un üzerinde hava yolunu gerçek zamanlı olarak tarayarak, fiyat ve mekan bazında sonuçları karşılaştırmalı olarak sunan bir arama motorudur. Seyahat arama motoru olarak bilinse de otel arama ve araç kiralama hizmetleri de sunmaktadır. Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran temel girişimlerden birisidir.

Twizoo Nedir, Ne Yapar?

Twizoo; sosyal medya hesaplarından (Özellikle Twitter) bilgileri toplayıp, yapay zeka yardımıyla gerçek hayatta kullanabilir duruma getiren, temelde bir veri toplama girişimidir. Bu verileri nasıl kullandığını anlatmaya çalışacağız.

Skyscanner Twizoo’ yu Neden Satın Aldı?

Bu soruya cevap verebilmek için biraz geçmişe inmek, markaların neler yaptığına bakmak gerekiyor. Dünya geneline yayılmış markalardan lokal bir yerde hizmet veren ufak bir markaya kadar hemen hemen tüm markalar kullanıcıların yorumların büyük önem verir. İnternet girişimleri ile birlikte kullanıcılar hemen hemen tüm işlerini bu dünyada halletmeye çalışırken; adım atması aşamasında en önemli  dayanak noktası, almak üzere olduğu hizmet hakkında diğer kullanıcıların yapmış olduğu yorumlar oluyor.

Bir yere tatil yapmaya gideceğimiz zaman, otel araştırırken; ilgili platformlarda kullanıcıların (hiç tanımadığımız) yapmış olduğu yorumlara, verdiği puanlara bakarak otel seçimimizi netleştiriyoruz.

Bir e-ticaret sitesinde bir ürün almak istediğimizde diğer kullanıcıların yorumlarına, ürüne verdikleri puana bakarak alıyoruz. Bir pazar yeri platformunda aynı ürünü satan markalardan; en iyi puanı alan, en iyi yorumları alan markadan ürün alınıyor.

Kullanıcı yorumları ve puanları tercihlerimizi değiştirebiliyor. Bizim için referans olarak kabul ediliyorlar. Yukarıdaki örneklere benzer şekilde binlerce örnek verilebilir.

Skyscanner’ın Twizoo’ yu satın almasındaki temel sebep bu yorumları toplama ve sunma isteği.

Kullanıcıdan Yorum Almak Kolay mı?

Online dünyadan bir hizmet aldığınız zaman; hizmet sahibi işini yaptıktan sonra genelde yorum yapmanızı ister. Son kullanıcı olarak aldığımız bir hizmetten memnun olmadığımızda tepkimizi çok hızlı dile getirebilirken, markaların ihtiyaç duyduğu “olumlu yorumları” çok nadir yaparız.

Popüler markalar kullanıcılardan yorum almak için milyonlarca dolar harcıyor. Yorum yapanlara hediye çeki vermek, kullanıcının hesabına işlemlerde kullanabileceği belli miktarda puan yüklemek gibi temel yolları tercih ediyorlar. Bir şey kazanma vaadiyle yorum yapan kullanıcılar; çoğu zaman sadece yorum olsun diye yorum yapıyorlar. Yani bu çalışmalarla kullanıcıdan bir anlamda zorla yorum olan markalar; ürün veya hizmet hakkında gerçek yorumları toplamış olmuyorlar.

Kullanıcılar Gerçek Yorumlarını Nasıl Dile Getiriyorlar?

Sosyal medyanın hayatımıza girmesi ile birlikte hemen hemen tüm alışkanlıklarımız değişmeye başladı. Tüm deneyimlerimizi “anında” sosyal medyada paylaşma eğilimimiz oldukça yükselmeye başladı.

Bir ürünü aldıktan sonra beğenirsek; çok beğendik diye sosyal medya mecralarında paylaşırken, beğenmediğimiz ürünler için de rezalet deyip aynı ortamlarda paylaşıyoruz. Ve bunları yaparken; gerçek anlamda o an hissettiğimizi aktarıyoruz. Bu da aslında en doğru kullanıcı yorumları olmuş oluyor.

Twizoo Burada Devreye Giriyor!

İngiltere merkezli Twizoo tam da bu noktada devreye giriyor. Sosyal medya mecralarından kullanıcıların paylaşımlarını topluyor, yapay zeka ile harmanlayıp gerçek hayattaki ürünlerle, hizmetlerle eşleştiriyor. Bir anlamda kullanıcıların herhangi bir ürün hakkında neler düşündüklerini bilebiliyorlar. Bu işlemleri nasıl yaptıklarını blog sayfalarında paylaşıyorlar. Twizoo’ nun arkasındaki motorun nasıl çalıştığını öğrenmek için linkini ziyaret edebilirsiniz.

Twizoo Yorumları Nasıl Gösteriyor
Twizoo Yorumları Nasıl Gösteriyor?

Siz bir marka olarak sattığınız ürün veya hizmet ne ise Twizoo ile işbirliğine giderek bu ürün veya hizmet hakkında kullanıcıların yorumlarını alabilir ve sistemlerinizde bu bilgileri gerçek zamanlı olarak gösterebilirsiniz.

Örneğin tüm otelleri listelediğiniz ve kullanıcıların rezervasyonlarını aldığınız bir siteniz varsa; otel bilgilerini gösterdiğiniz sayfalarda kullanıcıların otel ile ilgili yorumlarını Twizoo sayesinde gösterebileceksiniz.

Skyscanner, yaptığı bu satın alma işlemi ile kullanıcılarına ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgileri kendi sistemi üzerinden aktarmaya çalışacak. Kullanıcılar Skyscanner’ da otellerle ilgili kullanıcı yorumlarını gerçek zamanlı olarak görebilecekler.

Twizoo; ikisi kurucu ortak olmak üzere toplam altı  kişilik bir ekipti. Şimdi bu ekip tamamiyle Skyscanner çatısı altında çalışamaya başlayacak.

Eğer Twizoo’ yu merak ediyorsanız linkini tıklayarak bir demo isteğinde bulunabilirsiniz.

Twizoo Kurucuları Madeline Parra ve John Talbott.
Twizoo Kurucuları Madeline Parra ve John Talbott.
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz