San Francisco‘ da denetçiler 2014 Ekim‘ de kısa dönem konaklama için çıkarılan tasarıyı yeniden oylayacak. Bu yeniden oylama neticesinde Airbnb üzerinden oda yada ev kiralama hizmeti veren kişiler güvenlik kontrollerine maruz kalabileceği anlamına geliyor.
San Francisco kısa süreli ev kiralamaların yasal olduğu ilk şehirlerden birisi. 2014 Ekim ayında insanların yılda 90 günü geçmemek koşulu ile evini yada odasını kısa dönem kiralayabilmesine karar vermişti. Ayrıca yasada belirtildiği üzere Airbnb de evini kiralayanların şehir kayıt bürosuna kayıt olmaları, şehir vergilerini ödemesi ve sorumluluk sigortası yaptırmalarını da gerekli kıldı.
Ancak geçen zaman içerisinde ev sahiplerini korumak düşük kira ücretlerini önlemek için bazı düzenlemelere gidildi. Bu sebeple geçen aylarda eski maddeye birkaç ekleme yapıldı. Bu eklemeler geçen Salı günü denetçiler kurulu tarafından hızlıca devreye alındı.

Airbnb' ye San Francisco' da sınırlama getirildi
Airbnb’ ye San Francisco’ da sınırlama getirildi

Bu yeni maddeleri eklemekte ki kasıt ev kiralama hizmetinin şehirlerinde kalmak koşulu ile yasal olmasını sağlamak. Bu yasa her ne kadar devreye girmiş olsa da kurul bu noktada ev sahiplerini ve kiralayacakları mağdur etmemek için teklifin kısa vadede rezervasyonlar olacağını öngörerek 75 gün sonra devreye gireceği bildirdi.
Bu ekstra maddeleri koymalarında ki asıl sebep var olan yasaların ev sahipleri tarafından doğru şekilde kullanılmaması olarak gösterildi. Kurul ev kiralamayı desteklediklerini ancak bu işin bir sınırları olması gerektiğini de belirtti.
Airbnb bu konularda San Francisco daki ev sahiplerine bir bilgilendirme yaptı ve yeni yasa maddelerine göre uyum sağlamaları gerektiğini belirtti.
 

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz