Samsung son dönemde birçok firmanın da bu konuda çalıştığı akıllı buzdolabı konusundaki çalışmalarını bu yıl düzenlenen bir fuarda tanıttı. Bakıldığında karşımızda bir buzdolabı mı var yoksa tablet mi diye insanı düşündürüyor. Karşımızdaki ürün ikisi de değil dolap-tablet olarak geçen hiybrid bir ürün. Bu ürün Samsung‘un çalışanları arasında düzenlediği bir beyin fırtınası oturumunda ortaya çıkmış. Ancak bu konuda özellikle sosyal medyada bu ürünle çok dalga geçilmiş ve geçileceğe benziyor. Twitter‘da internet ile ilgili konularla dalga geçen bir hesap şimdiden başlamış bile diyebiliriz.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
İnternet'te yer alan espriler
İnternet’te yer alan espriler

Tabi bu kadar bu konuda dalga geçilmesi inovasyon kötü bir şeydir anlamına gelmez. Ancak Samsung‘un yaptığında yine de bir şeyler eksik gibi. Akıllı buzdolabı konusunda Samsung‘un bu ilk denemesi değil. Bu üründen önce de bir buzdolabı örneği çıkarmıştı. Bu üründe dokunmatik ekrana sahipti. Samsung bu çalışmayı bir adım daha ileri taşıyarak 21.5 inç boyutunda devasa bir ekran koyarak aslında çokta farklı olmayan bir mantıkla yeni bir ürün diye karşımıza çıktı. Ancak asıl konu şu ki bizim düşündüğümüz gelecek ve teknolojinin evrilmesi bu değil.

Öncelikle üzerinde çalışılan sektör zor bir sektör. Çok kötü şansa sahip değilseniz her sene yeni bir buzdolabı almazsınız. Bir buzdolabını yada bulaşık makinesini mümkün olduğu kadar çok kullanmak için gayret edersiniz. Bu ürünler sürekli olarak üzerine yeni bir özellik eklenebilecek, kullanım amacınızı ve şeklinizi çok kolay değiştirebileceğiniz ürünler değil. Herkes en iyi senaryoda bu ürünleri 10 yıl kullanmak ister.

Hadi bu eksileri bir kenara bırakalım. Bir buzdolabına tablet koymak da olmanında türlü çeşit sorunlara gebe olacağınız anlamına geliyor. Öncelikle donanımsal güncelleme yapamayacaksınız. Zamanla kablosuz bağlantı standartları gelişecek ve sizin cihazınız bu standartları da destekleyemez konuma gelecek. Bu cihaz modüler de olmadığı için bir yerden sonra elektrik harcayan bir parça haline gelecek. Sebepler daha da genişletilebilir ancak temel kısıt yenileme süresinin çok uzun olduğu bir sektörde gereksiz bir atılım gibi duruyor.

Yazılım tarafından baktığımızda ise işler daha korkutucu. Samsung iki üç yıl önce çıkarmış olduğu telefonların bile güncellenmesinde sorun yaşıyor iken, hatta güncelletmiyor iken bu buzdolabını iki üç yıl sonra nasıl güncelleyebilecek yada ne kadar süre güncelleme desteği verecek. Bununla birlikte her sene çıkardığı amiral gemisi telefon çok kısa zamanda bu dolaptan daha popüler olacak iken geliştirme kaynaklarını neden bu yöne aktarır buda bilinmez.

Süreçte içerisinde çalışan servisler durduk yere desteği kesebilir özellik diye aldığınız bölüm kullanılmaz olabilir. Bir başka Samsung akıllı dolap modelinde Google Takvim servisi çalışmayı durdurmuştu mesela.

Şirket sanırım her buzdolabı ile birlikte bir de tablet satmayı hedeflediği için böyle ürünler tasarlama konusunda ısrarlı. Ancak bize sorarsanız fiyat olarak da bir avantajı olmadığını düşünürsek bir buzdolabı birde tablet alıp ikisini de ayrı ayrı kullanmak çok daha keyifli olur.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz