PS5 M.2 SSD genişletmesi, yaklaşan bir yazılım güncellemesinden sonra herkese sunulması planlanıyor. Sony, PS5’in dahili M.2 SSD genişletme özelliğini etkinleştirmeye ayarlandığından, PS5 sahipleri nihayet yeni konsollarında depolama alanını 4 TB’a kadar artırabilecekler. Şu anda yalnızca beta test kullanıcıları tarafından kullanılabilir durumda yer almakta.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Artık yeni normalimiz olarak bilinen bulut teknolojisi oyun konsollarında da büyük yenilik getirmiştir. Eskiden herkes “CD” satın alıp konsoluna taktıktan sonra oyununu oynuyordu. Fakat artık işler o şekilde yürümüyor. Artık, oyuncular oyunları sanal olarak kiralayıp ya da satın alarak oynamayı tercih ediyor. Elbette eski düzendeki gibi oynayanlar da bulunuyor fakat artık ikinci planda yer almaktadır.

Daha önce bildirildiği gibi Sony, PS5 oyunlarının harici USB sürücülerde depolanmasına izin vererek konsolunu güncelledi. Bununla birlikte, PS5 sahipleri, daha da fazla depolama genişletmesine ve oyunlara erişilebilirliğe izin veren SSD genişletme yuvasını kullanmak için can atıyorlar.

Yine de her SSD ne yazık ki desteklemiyor. PS5’in lider sistem mimarı Mark Cerny, tercih ettiği SSD’yi twitter üzerinden duyurdu. Açıklamasına göre “Soğutuculu WD_BLACK SN850” modelini tercih ettiğini açıkladı. Üretici Western Digital tarafından geliştirilen NVMe SSD, Cerny sayesinde popüler bir seçim olmaya hazırlanıyor.

PS5 SSD genişletme gereksinimleri

PS5 Sahiplerinin, 250 GB ile 4 TB arasında depolama kapasitesinin yanı sıra 5,500 MB/sn veya daha yüksek sıralı okuma hızına sahip bir PCIe Gen4 x4 M.2 NVMe SSD’ye ihtiyacı olacak. M.2 SSD ayrıca yerleşik bir soğutma yapısına veya soğutucu eklenecek alana ihtiyaç duyacaktır.

22 mm genişliğinde modül genişliği ile tek ve çift taraflı M.2 SSD’ler desteklenir. M.2 sürücü tipine gelince, PS5 2230, 2242, 2260, 2280 ve 22110 tipi sürücülerle uyumlu olacak. Sony ayrıca M.2 SSD’nin sığması için gereken boyut gereksinimlerini de listeledi. Ancak bu gereksinimler karşılansa bile Sony, “açıklanan özellikleri karşılayan tüm M.2 SSD cihazlarının konsolunuzla çalışacağını garanti edemediğini” belirtiyor.

Bunu akılda tutarak, PS5’iniz için yepyeni bir M.2 SSD satın almak için henüz çok erken olabilir. Ayrıca, özellik yalnızca beta sürümündedir. Bizim önerimiz bir süre daha gelişmeleri takip etmeniz ve beta sürümünden çıkmasını bekleyip ve daha önemli olan genel oyuncu kitlesi SSD hakkında ki yorumlarını incelemeniz yönündedir.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz