Politik Konuşma Üretebilen Algoritma

0
665

Politikacıların belki de en önemli özellikleri çok konuşmaları ama hiç bir şey söylememeleri. Hazır politik kalıplar, konuşma tarzları, bir durumu ifade etmeleri benzer olmakla birlikte; onları ayıran temel özellik hitap yeteneği. Eğer hitap yeteneğini bir kenara bırakacak olursa; çoğu konuşma birbirine benziyor.
Massachussetss Üniversitesi?nden Valentin Kassarnig bu konu üzerinde yaptığı çalışmalar, onu bir algoritma geliştirmeye yöneltti. Çünkü Valentin Kassarnig çoğu meclis konuşmasını inceledi, aralarında inanılmaz derecede benzerlik olduğunu gördü ve bir makinadan çıkmış bir his uyandırdığının farkına vardı. Bundan hareketle bir çalışma başlattı. Bu çalışma sonucunda ortaya çıkan algoritma; politik bir konuşmayı hazırlayabilecek seviye de geliştirildi.
Bu tarz yapay zeka çalışmaları genellikle geçmişten beslenip yeni değerler üretirler. Bunun için Valentin Kassarnig 53 ABD Kongresinde yapılan tartışmalarda yer alan 4000 politik konuşmayı algoritmasında kullanmak üzere veritabanına kaydetti. Bu konuşmalardan hareket eden algoritma yeni bir konuşma metni hazırlayabiliyor.
Algoritma şu aşamada Amerika’daki bir politikacının konuşma metnini hazırlayabilir durumda. Çünkü beslendiği kaynak bu toplumda yapılan konuşmalardan oluşuyor.
Bu çalışmanın detayını incelemek için linkini ziyaret edebilirsiniz.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz