Korona virüsü (covid-19) nedeniyle hem üretim hem pazarlama hem de satış tarafında engeller var. Dizüstü bilgisayarlar da  satışlar da artış olsa da  toplam bilgisayar piyasası çöküyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

PC Çöküş başladı        

Canalys tarafından yapılan araştırmalara göre yılın çeyreğinde pc alımı %8 civarında geriledi. 53.6 milyon civarında satış yapıldı yüzde 12 düşüş yaşanan 2016 yılından sonra en keskin düşüş kaydedildi.

Bu dönemde koronavirüs nedeniyle üretimin yavaşlaması satışlara etkiledi.

Çoğu teknoloji şirketleri parçalarını çinde üretiyor. Tatilde fabrikaların kapalı olması yüzünden PC üretimi durma yöne geldi. İntel’in işlemci üretiminde sıkıntı yaşaması bu düşüşün en büyük sebepleri oldu.

Pazarda en büyük kaybı Apple yaşadı. Mac Satışları %21 düşüle 3.2 milyona geriledi.  HP yüzde 13.8 düşüşle 11.7 milyon bilgisayar sattı. Acer ise yüzde 12.6 düşüşle 3.1 satış rakamına geriledi.

Yıl içerisinde de korona virüsü nedeniyle satışalrın düşüşü devam edileceği düşünülüyor. Sadece oyuncu dizüstü ve standart dizüstü bilgisayarlarda bir kıpırdanma ön görülüyor ancak bu da etkisini uzun süre devam ettiremeyecek.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz