Bir arada kalmışlık cihazı olarak nitelendirebileceğimiz tablet cihazlar gün geçtikçe pazarda kan kaybediyor. Müşteri gözünde ne bilgisayar olabilmiş ki, onun kadar işlem yapabiliyor; nede telefon olabilmiş ki onun kadar rahat taşınıp kullanılabiliyor. Bu sebeple tablet konusunda üreticiler de artık yavaş yavaş ısrarı bırakıp tablet gibi kullanılabilen ancak tam manası ile bilgisayar özellikleri barındıran cihazlar üzerine ağırlık veriyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Tabletlerin tam aksine giyilebilir teknolojiler kullanıcılardan olumlu bir dönüş aldı. Hatta o kadar ki pazarda çok yeni olmalarına rağmen büyük satış rakamlarına ulaşıldı. Akıllı Saatler artık piyasada yeni bir aktör diyebileceğimiz noktaya ulaştı. Bunda çeşitli faktörler de yok değil. Bazı markalar akıllı telefonların yanında kampanya olarak da sunmaları kullanıcıların bu ürüne alışmalarına vesile oldu diyebiliriz.

Akıllı saat pazarının yeni aktörlerinden biri de Apple. Apple bu piyasaya diğer firmalara nazaran çok geç girmesine rağmen; kısa sürede pazarın önemli aktörlerinden biri oldu. Yapılan açıklamalara göre bu kısa sürede pazarın 1/3 üne hakim olduğu öngörülüyor.

2015 yılında yapılan araştırmalara göre 230 milyon civarı giyilebilir teknoloji ürünü satılmış görünüyor. Bu teknolojiler arasında en eski olanı tahmin edebileceğiniz gibi bluetooth kulaklık. 2015 yılında 116 milyon satışla bluetooth kulaklıklar birinci sırada gelirken; ikinci sırayı tahmin etmek de güç değil. Giyilebilir teknolojilerde akıllı saat ve akıllı bileklikler 30 milyon civarı satışla ikinci sırayı alıyor.

Bu araştırmalar bu sayıların 2016 ve 2017 yılında da artmaya devam edeceğini öngörüyor.

Aynı zamanda araştırmalarda belirtilen diğer bir detay, Apple akıllı saat pazarına en geç giren firma olsa da kısa zamanda pazarın 1/3’ünü domine eder duruma gelmiş.

Araştırma şirketinin belirttiğine göre akıllı saatlerin yanı sıra spor sırasında yardımcı özellikleri sebebiyle akıllı bilekliklerin satış oranları da azımsanmayacak boyutlarda. Bununla birlikte şirket Giyilebilir Teknolojilerin satış grafiğinin 2019 yılına kadar yükselen şekilde olacağını ve bu pazardan 17,5 milyar dolar gelir elde edileceğini ön görüyor.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz