Bir süre önce para kazanabileceğiniz mobil uygulamalar başlığıyla yayınladığımız bir haber internet dünyasında ciddi anlamda ziyaret edilmeye başlandı. Belli bir amaca hizmet eden ve kullanıcıya gerçekten para ödeyen uygulamalar var. Bu tarz haberlere yapılan ziyaretler ve yapılan yorumlar; insanların bu işleri ciddi anlamda takip ettiğini gösteriyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Fakat şöyle bir gerçek de var ki; bu tarz kullanıcıları kandırıp, onları sistemlerine dahil eden ama hiç bir zaman ödeme yapmayan uygulamalar da mevcut. Son zamanlarda çok konuşulan ve gerçekten para ödeyip ödemediği sorgulanan Ok-Haber‘ i deneyimleyip paylaşmak istedik.

Öncelikle Ok-Haber Nedir?

Ok-Haber topladığı haberleri başlıklar halinde yayınlayan bir web sitesidir. Siteye üye olup yayınlanan haberleri okudukça para kazanıyorsunuz. Standart referans mantığıyla sizin üzerinizden üye olan her kişi için de ödeme alıyorsunuz. Belli aralıklarla sitede yayınlanan haberlere tıkladıktan bir kaç saniye (3 saniye) sonra Onayla diye bir buton çıkıyor. Bu butona tıkladığınızda robot olmadığınızı anlamak için size ufak bir matematik sorusu soruluyor. Doğru cevabı verip Ok butonuna bastıktan sonra iki doları hesabınıza aktarıyor. Hesabınızdaki para belli bir miktara (şimdilik 550 dolar) ulaştıktan sonra Paypal veya Payza hesabınıza aktarabiliyorsunuz. Sistem bu şekilde kurgulanmış.

Ok-Haber Gerçekten Para Veriyor mu?

Siteme üye olup bir şeyler yapmadan hemen önce ok-haber.com‘ a girip baktığınızda normal olmayan bazı durumları hemen görebilirsiniz. Nedir bu durumlar?

  • Sitedeki yazıların yarısı Türkçe, yarısı İngilizce. Bir tutarlılık yok.
  • Ana menüdeki kelimeler dahil çoğu kelimenin yazımı yanlış. 
  • Kazanç oranına baktığınızda inanılmaz rakamlardan bahsediliyor. Okuduğunuz haber başına iki bazen üç dolar veriyor, referans olup sisteme dahil ettiğiniz kişiler için 70 dolar veriyor.

Aslında sadece bu maddelere bakarak bu uygulamanın para ödemeyeceğini hemen anlayabilirsiniz. Bu kadar basit bir işleme bu kadar para vermeleri mümkün değil. Sitedeki genel anlamda tutarsızlıklar da gerçekten uzak bir yapı olduğunu hemen belli ediyor.

Yine de sisteme çamur atmadan önce bireysel olarak üye olup para ödeyip ödemediğini göstermek istedim.

Öncelikle ok-haber.com’ a girip üye oldum. Üye olduktan sonra bana bir referans numarası verdiler. Okuduğum her haber için 2 dolar ve benim referansımla (http://ok-haber.com/p122918) üye olan herkes için 70 dolar vereceklerini belirttiler.

Ok Haber Para Veriyor mu?

Benim referansım ile rastgele hesaplar açtım (mail doğrulatma vb. yok) ve açtığım her hesap için 70 doları bakiyeme eklediler. 550 doları geçtikten sonra Payza hesabı tanımlayıp biriken bakiyeyi oraya aktarmaya çalıştım. Bu noktada uyarı çıktı ve dedi ki; gönderim yapabilmemiz için 190 haber okumanız gerekiyor. 190 haberi okumak için ufak bir program yazdım; sistemi belli aralıklarla ziyaret edip okunmamış haberleri ziyaret etti onayla butonuna tıklattı, sorulan matematiksel toplamın sonucunu bulup ilgili alana girdi ve ok diyerek okuduğumu onaylattı.

190 haberi okuduktan sonra okuduğum her haber için eksi bir ifade yazmaya başladı. 190′ dan sonra üç haber daha okudum; ödeme yapmamız için -3 haber okumanız gerekiyor denildi.

Ok-Haber Ödeme Yapmıyor

Ödeme sayfası yukarıdaki resimde görüldüğü gibidir. Sayfanın yarısı Türkçe yarısı İngilizce. Yeterli sayıda haber okumama rağmen herhangi bir ödeme vb. yapılmadı. Yapılmayacak da zaten.

Böyle bir yazıyı yazmamın amacı bu tarz sistemlerde boşa vakit geçirmenizin önüne geçebilmeyi sağlamak. Sadece bu sistem de değil; benzer mantıkta çalışan sistemlere kuşku ile yaklaşmanızı tavsiye diyorum.

Genel olarak korkunç bir getiri sağlayan tüm sistemlere kuşkuyla yaklaşabilirsiniz.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

2 YORUMLAR

  1. Ok Haber Gerçek mi? Ok haber para veriyor mu gibi sorular soruyorsanız, şuna çok net bir şekilde emin olabilirsiniz ki? Ok-Haber ödeme yapmıyor, ve gerçekçi değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz