Teknoloji – Oyun dünyasının acı kaybı. Nintendo CEO‘su Satoru Iwata hayatını kaybetti.
2005 GDC Keynote etkinliğinde kendisini  kartvizitte başkan, aklında bir oyun geliştirici ve kalbinde  bir oyuncu olarak tanımlayan Nintendo Başkanı Satoru Iwata, şirketin Yatırımcı ilişkileri bölümünün duyurduğu haberle 55 yaşında hayatını kaybettiği bilgisi paylaşıldı.
Oyun geliştirmeye 1980’li yıllarda başlayan, bir başkan olmasının yanında sürekli oyun geliştirici kimliği ve  oyun oynamayı çok seven kişiliği ile de ön planda olan Satoru Iwata kanserle mücadelesini 55 yaşında kaybetti.
2000 yılında başladıktan iki yıl sonra şirkete başkan olmuştu.

Satoru Iwata
Satoru Iwata

Nintento Şirketi Hakkında Bilgi:
Nintendo, Japonya manşeili uluslararası bir elektronik şirketidir. 23 Eylül 1889’da Japonya’da Fusajiro Yamauchi kurulduğunda Hanafuda adı verilen oyun kartları üretiyorlardı daha sonra otele kadar çeşitli iş alanlarına yöneldikten sonra video oyunu sektörüne girmişlerdir ve şu anda dünyanın en büyük oyun konsolu ve oyun geliştiricisi firmalarından biridir. Ana merkezi Kyoto’dadır. Avrupa ve dünya konsol satış listelerinde Nintendo DS çıktığından beri 1. sıradadır.
Nintendo’nun Türkçe olarak kelime anlamı “şansı cennete bırak“tır. 30 Eylül 2013 itibari ile Nintendo 660 Milyondan fazla konsol ve 4.15 milyardan fazla oyun satmıştır.
2013 verilerine göre Japonya’nın en büyük 10.oyun şirketidir. Ayrıca Japonya’daki en büyük 1647. şirkettir.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz