Dev teknoloji şirketlerinin artan verileri saklamak için devasa veri merkezlerine sahip olmaları gerekiyor. Bu veri merkezlerini soğutmak da tahmin edebileceğiniz gibi pahalıya mal oluyor. Hatta bu veri merkezi soğutma işi Facebook ve Google gibi çok büyük verilere sahip şirketler için ekstra yük oluşturuyor. Bu şirketler de veri merkezlerini soğuk yerlere kurarak soğutma masrafını en aza indirmeye çalışıyorlar.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

The Newyork Times‘ ın haberine göre Microsoft da bu probleme farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak veri merkezlerin su altında taşımaya hazırlanıyor. Habere göre şirket “Project Natick” adı veridği araştırma projesiyle çalışmalara başlamış bile.

Aslında veri merkezlerini su altına taşıma fikri 2013 te ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz yaz aylarında da “Leona Philpot” adı verilen fiziksel su altı sunucu prototipi hazırlanıp Pasifik açıklarında denize indirilmişti. 100 günün sonucunda Microsoft’ u sevindiren verimli sonuçlar elde edildiği öğrenilmişti.

Eğer testler başarılı olur ve Microsoft bu projeyi hayata geçirirse soğutma maliyeti ciddi anlamda azalacak. Daha fazla kapasiteye ihtiyaç duyulduğunda Microsoft su altı kapasitesini kolaylıkla büyütebileceğini belirtiyor. Aynı zamanda şirketin hazırladığı su altı sunucu kapsüllerinin kısa sürede tamamlanabildiği ve  veri merkezi inşa etmeye nazaran daha kısa sürdüğü belirtildi.

Leona Philpot adı verilen su altı sunucusunun yer aldığı kapsül adını  bir Halo karakterinden almış. Kapsülün üzerinde yer alan yüzden fazla sensör sayesinde hem içerideki hem dışarıdaki koşullar gözlemlenebiliyor. Projenin testlerinin tamamlanması ve bir an önce faaliyete geçmesi bizleri de heyecanlandırıyor doğrusu.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz