Mobil ödeme sistemlerine gün geçtikçe yeni alternatifler geleme devam ediyor. Alternatiflere son hamle kartlı ödemelerde akla gelen ilk isimlerden biri ol MasterCard‘dan geliyor.
Şuan Amerika’da 500 kişi ile test edilen yeni ödeme sisteminin başarılı olunması durumunda herkesin kullanımına sunulacak. Temel beklenti kişinin yüz görüntüsünün dijital imzaya dönüştürülmesi ve ödeme onaylarında kullanılması. Sisteme “Selfie çekerek ödemeyi onaylamak” da denilebilir.
Mobil kullanıcıların güvenliğini arttırması beklenen bu yeni sistem ile; akıllı telefonlarda gördüğümüz ön kamera desteğiyle yüz tanımlama üzerinden ekran kilidi açma girişimine benzer biçimde ödeme onayı yapılabilecek.

MasterCard - Yüz Tanıma Sistemi İle Ödeme Onayı
MasterCard – Yüz Tanıma Sistemi İle Ödeme Onayı

Bu yeni ödeme sistemi güvenlik konusunda akıllara soru işaretleri getiriyor.
Güvenlik araştırmacısı Ken Munro; Google’ın daha önce Android telefonlarda yüz tanımayı kullanmayı denediğinde ve ilk zamanlarda çok fazla sorun yaşadığını belirtip, insanların birinin fotoğrafını çekip onu kameraya doğru tutarak telefonu kilitleyebileckelerini fark etmişlerdi. Ve Google da bu yöntemin güvenlik açıklarının olduğunu (aslında daha az güvenli) kabul etmişti.
Mastercard‘ın daha önce çekilmiş bir fotoğrafın telefona gösterilerek ödeme onayı almanın önüne geçmek için ödeme onayını yapmak isteyen kullanıcının göz kırpmasını isteyeceği konuşuluyor.  Ancak bu durumun da açığı daha önce bulunmuştu.  İnsanlar fotoğraf çekerek onlardan bir animasyon yapıyorlar, fotoğrafların üzerine gözkapağı çizip oynatıyorlar. Bu durumda kullanıcı telefona göz kırpmış gibi oluyor.
Ödeme sistemlerinde şüphesiz ki en önemli problem güvenlik. Test edilen bu yeni sistem için güvenlik riskinin olduğu da açık. Ancak daha önce büyük firmaların bu alanda çok ciddi çalışmaları var. Buralardaki tecrübeler de elbette sisteme dahil edilmiştir diye düşünüyoruz.
Selfi çekerek ödeme onayını verme sistemi testten geçip tüm kullanıcılara sunulacak mı? Bunu bekleyip göreceğiz ancak belirtilen güvenlik açıklarına karşı MasterCard nasıl ek güvenlik yöntemleri getirecek merakla bekliyoruz.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz