Kuzey Kore‘nin kendi içerisinde kullandığı bilgisayar sistemleri derinlemesine analiz edildiğinde, içerisinde çevirim dışı casus dosyalarının olduğu fark edildi. Red Star OS olarak geçen bu işletim sistemi Apple OS X yüzeysel olarak taklit ederek yapılmış. Ancak içerisinde yapılan analizler sonrasında bireysel dosyalara erişebilmeyi sağlayacak casus dosyalara erişilmiş. Bu gizli dosyalar geçtiğimiz ay araştırma yapan iki Alman araştırmacı tarafından keşfedildi.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Alman araştırmacılar Pazar günü yapılan Kaos İletişim Kongresi‘nde bu sonuçları sundular. Florian Grunow ve Niklaus Schiess Red Star OS un 3.0 versiyonu üzerine yoğunlaştı ki bu sürüm geçen sene çıktı. Grunow’un bu konuda söylediği ise “Sistem arayüz ve fonksiyonel olarak Apple sistemlerinin kopyası, ancak ufak bir farkla çok iyi iş çıkarmışlar.”.

Res Start OS‘un belirgin birkaç özelliği de mevcut. Bir disk yada USB bellekten bilgisayara aktardığınız dosyalar işaretleniyor, bu noktadan sonra devlet bu dosyanın hareketlerini inceleyebiliyor. Hatta istenmeyen dosya tipleri belirtildiğinde izin almadan bu dosyalar direk silinebiliyor.  Bu takip özelliğinin konulmasındaki asıl sebep devlet çevirim dışı film ve müzik kopyalanmasını engellemek istemiş. Grunov‘un belirttiğine göre “Devlet istediği taktirde bu dosyayı bilgisayar sistemine ilk kim aktardı, kimler açtı gibi bilgileri gözlemleyebilir.”.

Devlet tüm kullanıcılara bireysel seri numaraları vermekte ve bilgisayar sistemine giren dosyalar bu seri numarası ile işaretlenmekte. Devletin bu seri numarası yapısını nasıl yönettiği ise pek bilinmiyor. Araştırmacılar bu işaretleme yönteminin çalışma mantığını tam anlamasalar da bu sayede kullanıcıların bireysel olarak takip edilebildiği kanısına varmışlar.

Bu durumu araştırmacılar şu şekilde açıklıyorlar,

“Biz aslında basit bir işaretleme olarak bu durumu gördük. Ancak arka planına bakıldığında çok sofistike bir yapı ve şifreleme mekanizması mevcut. Sistemde adeta tüm bireysel kullanıcıların parmak izleri mevcut. Bu parmak izleri ile de kullanıcıların tüm hareketleri takip edilebilir oluyor.”

Aynı zamanda Kore de kullanılan işletim sisteminde kullanıcıların bir şeyler değiştirmek istemesi neredeyse imkansız. İşletim sistemi güvenlik duvarını yada antivirüs uygulamasını kapatmak istediğinizde işletim sistemi kendini yeniden başlatıyor.

Kuzey Kore‘de kullanılan bu işletim sisteminin ne kadar yaygın olduğu da pek bilinmiyor. Büyük olasılıkla devlet binalarında kullanılıyor, ancak halkın kullanıp kullanmadığı hakkında pek bir bilgi de elde edilemiyor. Red Star Linux açık kaynak altyapısı kullanılarak oluşturulmuş. İşin bu kısmı araştırmacılara baya ironik gelmiş. Bu durumu şu sözlerle dile getiriyorlar, “Ücretsiz ve özgür kullanım için tasarlanmış bir altyapı ile insanların tüm hareketlerini takip edebilecek bir sistem tasarlanmış.”.

İşin daha da ironik kısmı ise antivirüs dosya desenini incelerken ortaya çıkardıkları hareketleri takip edip bilgilerin konulduğu dosya ismi olmuş. Dosya ismi “Angae” bu kelime sözlük anlamı olarak saydam olmayan sisli bulutlu anlamına geliyor. Bir taraftan baktığımızda ironik olsa da, diğer taraftan saydam olmayan işler çeviriliyor burada anlamı da çıkmıyor değil.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz