Apple’ın iPhone 13’ü önceki tasarımların farklı ve gerçekten heyecan verici bazı yeni özelliklere sahip olabilir. Söylentilere göre yeni özellikler kamera odaklı ve hem video hem de fotoğrafçılık için harika yaratıcı araçlar getiriyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Buradaki en önemli yeni özellik, ProRes kullanarak video çekme ve düzenleme yeteneğidir. Video kullanıcıları için bu çok önemlidir. Çünkü ProRes, sıkıştırma ile gelen kalite kaybını azaltmaya yarayan ve aynı zamanda minimum zahmetle düzenlenebilen dosyalar oluşturan yüksek kaliteli bir formattır. Bu özellik nadirde de olsa, Mac’lerde ve Apple’ın kendi Final Cut düzenleme yazılımında kullanılır. Bu yeni profesyonel video çekim işlemleri için gelen özellik büyük ihtimalle sadece Pro modellerine özel olabilir, ancak telefonlarında çekim yapan ancak daha sonra çekimleri düzenleyen içerik oluşturucular için önemli olacaktır.

Bu yeni özelliğin telefonda nasıl bir şekil alacağını bilmesek de ProRes, proxy dosyalarının oluşturulmasına da izin veriyor. Bunlar daha küçük ve daha yönetilebilirdir ve düşük güçlü sistemlerde düzenlenebilir ve daha sonra nihai işleme için yüksek kaliteli sürümlerle değiştirilebilir. Bu iPhone’un bir parçasıysa, son videonun çok yüksek kalitede olmasına izin verirken, cihazdaki düzenlemeleri gerçekten hızlı hale getirebilir.

Iphone 13 başka ne gibi özelliklere sahip olabilir?

Tüm bunların yanı sıra, ProRes’e yönelik kontrol ve geniş destek, bunu gerçekten çok iyi bir özellik haline getirmekte. Dosyaları iPhone’dan Mac’e taşımak, düzenleme sırasında size daha yaratıcı bir kontrol sağlar ve çok daha fazla ayrıntıyı korur. Profesyonel sinemada, Arri Alexa gibi kameralar belirli video türleri için ProRes’te kayıt yapabilir. BlackMagic kameralarda da destekleniyor, ancak bu şirketin artık daha yeni modeller için kendi sıkıştırma sistemi bulunmakta.

Bloomberg’den Mark Gurman’dan gelen söylentiler, Apple’ın video için durağan görüntülerdekine benzer bir portre modu sunacağını da öne sürüyor. Bu biraz teknik bir zorluktur çünkü fotoğraflarda bu işlem yoğun bir sistemdir ve mükemmel olsa da bazen kenarlar keskin olmadığında sorunlarla karşılaşabilir. Bu modu videoya eklemek, çok sığ bir alan derinliğiyle çekim yapmaya benzer şekilde video için sinema benzeri bir efekt yaratacaktır.

Ek fotoğraf düzenleme filtreleri, bitmiş görüntü üzerinde kontrole izin vermek için AI’dan da yararlanacaktır. Belki de gölgelere derinlik katmak veya çerçevedeki belirli nesnelerin renk dengesini değiştirmek. Bu, çimenler ve çiçekler için canlı renklere sahip olabileceğiniz, ancak insanlar için daha gerçekçi cilt tonlarına sahip olabileceğiniz anlamına gelebilir.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz