İlk zamanlar Apple‘ ın çıkardığı cihazlarda kullanıcılar Jailbreak yapmayı daha çok tercih etse de, yıllar geçtikçe Apple‘ ın yeni özellikler çıkarması sayesinde kullanıcılar artık daha az Jailbreak yapmayı yeğliyor. Özellikle IPhone 6S ile birlikte kullanıcıların Jailbreak yapmalarını gerektirecek birçok özellik, özellikle 3D Touch, standart olarak geliyor.

IOS 9 Jailbreak Çıktı
IOS 9 Jailbreak Çıktı

Ancak Pangu adından bir Çinli ekip yine de IOS 9 için Jailbreak çıkardıklarını duyurdu.  Belirtilene göre  IOS 9.0.2 versiyonu için “untethered**” olarak bir Jailbreak çıkarılmış.
** untethered –> Bilgisayara takılmaya ihtiyaç duymadan çalışabilir versiyor.
IOS 9 Jailbreak Çıktı
IOS 9 Jailbreak Çıktı

Şuan bakıldığında IOS 9 için çıkan ilk genele açık Jailbreak. Bir başka farklı yanı ise bu Jailbreak’ in eski IOS cihazları da kapsaması ve geniş  bir cihaz yelpazesi için geçerli olması.
Jailbreak sonrası tabiki Cydia yı yükleyebilirsiniz. Cydia gayri resmi olarak uygulamalar yükleyebileceğiniz genel anlamda Jailbreak yapılmış cihazın Apple Store‘ u diyebiliriz. Ancak şunu belirtmekte fayda varki Cydia da olan çoğu uygulama henüz IOS 9 için hazır değil.
 

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bizim amacımız teknolojik gelişmeler hakkında bilgi vermek. Biz okuyucularımızı bir konu hakkında sadece bilgilendirme amacı taşımaktayız.
Eğer Jailbreak yapmaya karar verirseniz , biz vermeyeceğinizi düşünüyoruz, bu işlem bazı riskleri içinde barındırmaktadır. Bu risklerin tamamı size aittir.
Jailbreak sonrasında tüm verileriniz kaybedebilirsiniz. Bununla birlikte Apple Jailbreak yapılmış cihazları garanti dışı bırakmaktadır. IOS bir cihazda yapacağınız işlem ne olursa olsun öncesinde cihazınızın  yedeğini almanızı tavsiye ederiz.
Ancak yinede yükleme konusunda kendi risklerinizi alarak yüklemek istiyorsanız. Reddit kullanıcılarının bu konudaki tavsiyelerine göz atabilirsiniz.
Bunların dışında Jailbreak yapıyor olmak sadece cihazını garanti dışı bırakmak ile kalmaz, bununla birlikte kullanmakta olduğunuz bazı uygulamalar (özellikle bankacılık uygulamaları) Jailbreak yapıldığını anlayıp uygulamalarını kullanmanıza izin vermeyebilir.
Aynı zamanda güvenlik açısından karşılaşılacak saldırılar söz konusu olması durumunda sorumluluk yine size ait olacaktır.

IOS 9 Jailbreak Çıktı
IOS 9 Jailbreak Çıktı

Caciksever ekibi olarak gayri resmi uygulamaları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Tüm risklerini Jailbreak yapmak isteyen kullanıcının kendisine aittir.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz