ABD tarafından gerçekleştirirken ambargo şartları sürekli zorlaşan Huawei her şeye rağmen ayakta kalmaya ve yatırımlarına devam etmektedir. Özellikle ülkesinde çok büyük bir destek bulan şirket 5G alanında rakiplerine göre fark atmaya devam etmektedir.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

800 bin baz istasyonu

5G konusunda ABD’nin gerisinde kalmak istemeyen Çin ülkesi oldukça önemli yatırımlar yapmaktadır ve pek çok otorite tarafından 5G teknolojilerinde ipi göğüslediği yorumları yapılmaktadır. Özellikle koronavirüs salgınında halkın gözetimi, kalabalıkların takibi veya doğal alanların kontrolü gibi pek çok fonksiyon 5G teknolojileri üzerinden yerine getirilmiştir. Bu yatırımlarda Huawei`nin de başı`nı çekmektedir.

Huawei Kablosuz Ürün bölümü`nün başkanı Gan Bin ülkesinde 5G çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini ve bugüne kadar 200 bin 5G baz istasyonu yerleştirdiklerini ifade etmiştir. Huawei ürettiği 5G baz istasyonlarını Çinli telekom operatörlerine tedarik edmektedir.

Ülkenin hemen her noktasında 5G teknolojilerini ulaştırmak isteyen Çinli operatörler yıl sonuna kadar yaklaşık 340 farklı şehirde 800 bin baz istasyonu kurmayı planladıklarını açıkladı. Böylece Huawei’nin ürettiği baz istasyonlarını sayısı`nın  800 bin olacak ve sektörde en yaygın 5G ekipman kullanımına sahip olacaklarını açıkladı.

Elbette bu yarışta ABD’nin yaptırımları da çok önemlidi. ABD ekipmanı kullanan yabancı firmaların Huawei’ye yonga tedariği veya döküm hizmeti vermesi izne bağlanmıştı. TSMC, Kirin yonga setlerini üreten HiSilicon gibi çok önemli ortaklar bu kısıtlamaya takılmış durumdadır. Yonga desteğinden mahrum kalması Huawei’nin büyük bir yara almasına neden olacaktır.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz