Görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir buluş Eskişehir‘ de okuyan bir üniversite öğrencisinden geldi. Geliştirilen akıllı eldiven sayesinde görme engellilerin  el ve parmak hareketlerini, sensörler ve bilgisayar yardımıyla yazıya dökebilecek.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Anadolu Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü‘ nde  okuyan Erhan Akan, görmek engellilerin hayatını kolaylaştıracak, el ve parmak hareketlerini, sensörler ve bilgisayar yardımıyla yazıya dökebilen akıllı eldiven geliştirdi.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği dördüncü sınıf öğrencisi olan Erhan Akan‘ ın tez projesi kapsamında geliştirdiği “Akıllı Eldiven” görme engellilerin ellerini bir klavye gibi kullanarak yazı yazmasına olanak sağlıyor.

Akıllı eldiven, üzerine monte edilen sensörler yardımıyla, el ve parmak hareketlerini bilgisayara aktarırken, aktarılan bu hareketleri özel bir yazılımla okuyup işaret diline göre kodlanmış harfleri yazıya dökebiliyor. Bu eldiven sayesinde görme engelliler bilgisayar veya telefonlarının klavyelerini kullanmadan rahatlıkla işlem yapabilecek.

Erhan Akan  “Eldivenin üzerindeki sensör kıvrılınca üzerindeki gerilim değişiyor. Bu gerilim algılanarak anlamlı sembol haline dönüşüyor. Bunun için bir mikro işlemci kullandık. Yaptığımız projeyle öncelikle görme engelliler, kelimeleri rahatlıkla yazıya dökebilecek” diye belirtti.

Bu videodan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz