Google dün sabah kullanıcıların Google hesaplarına giriş için yeni bir yöntem üzerinde çalıştığını bildirdi. Google‘ın bu konu üzerine çalıştığını Reddit üzerinden Rohit Paul duyurdu. Bu yöntem ile amaçlanan kullanıcıların şifre girişi yapmadan giriş yapmalarını sağlamak. Bu yeni metot kullanıcılara şifre ile giriş yapmak yerine akıllı telefonlara bir bilgilendirme gönderip, telefon üzerinden onay verilerek giriş yapılmasını sağlayacak. Buna benzer bir uygulamayı Yahoo Mail hesapları için yakın zamanda devreye almıştı. Yahoo Hesap Şifreleri (Account Keys) güncellemesini bir yazımızda belirtmiştik.
İnternet kullanımı yaygınlaştıkça şifreler çok daha büyük sorun haline geliyor. Çoğu uygulama ortak entegrasyon yöntemleri kullansa da neredeyse internette çoğu sayfa için ayrı ayrı kullanıcı bilgileri ve şifre girmek zorundayız. Şifre konusunda da uluslararası düzeyde bakıldığında çok kolay ele geçirilebilecek şifreler tercih ediyoruz. Kullanıcılar genelde karmaşık şifreler yerine kolay tahmin edilebilir şifreler tercih ediyor.
Google ve Yahoo’nun sunmuş olduğu bu yeni sisteme giriş şekli en azından şifrelerin ele geçirilmesini engellemek adına olumlu olacaktır.
İşlem akışı olarak baktığımızda Google hesabınıza girmek istediğinizde sadece mail adresinizi gireceksiniz ve ardından telefonunuza bir bildirim gelecek. Bu bildirimi onayladıktan sonra da Google’a giriş sağlayabileceksiniz.
Bu özellik tabi ki sürekli olarak telefonunuzu yanınızda bulundurmayı gerektirecek. Telefonunuz Google hesaplarınıza giriş yaparken genelde yanınızda ise kullanım açısında kolaylık sağlayacaktır. Karmaşık şifreler koymak güvenlik açısından gereklilik olsa da sistemlere giriş yaparken karmaşık şifreleri yazması pek kolay olmamakta. Bu sebeple bu yeni giriş yöntemi sistemlere girişi kolaylaştıracaktır.
Bu şekilde hesaplarınızı daha güvenli hale getirdiğimiz de bir gerçek. Bu sayede sizin adresinize giriş yapmaya çalışan kullanıcılar hakkında da uyarı almış olacaksınız.
Google‘dan yapılan açıklamaya göre küçük bir grup bu özelliği testi için kullanıma davet edildi. Davetin kabul edilmesinin ardından yeni yapının nasıl kullanılacağına dair bir bilgilendirme maili alan gruptakiler, bu noktadan sonra Google‘ın şifresiz giriş yapısına geçmiş oluyor. Tabi telefonlarınızın başına bir şey geldiğinde Google hesaplarınıza giriş sağlayabilmek için yine eski yönteme de geçiş sağlayabileceksiniz.
Anladığımız kadarı ile Google küçük bir grup üzerinde denemelerine devam etmekte. Şifresiz Giriş özelliğinin ne zaman genel kullanıma açılacağı bilgisini henüz vermiş değiller. Bu düzenlemeyi tabi ki IOS ve Android cihazlar için de yaptıkları gelen bilgiler arasında.

 
 
 

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz