Google Maps uzun yıllardır ülkemizde kullanılan popüler bir harita uygulaması. Ancak Türkiye’ deki kullanıcılar Google Maps uygulamasının özelliklerini tam anlamıyla kullanamıyordu. Yandex‘ in ülkemizde hızla yükselişinden midir bilinmez ama Google Maps Türkiye kullanıcıları içinde bu özellikleri açtı sonunda.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Google Maps‘ in Türkiye’ de kullanılmayan özelliklerine biraz değinecek olursak, Türkiye için trafik bilgileri kapalıydı. Ayrıca yol tarifinde sesli navigasyon desteği yoktu. Ayrıca iOS platformunda yayınlanan Google Maps uygulaması Türkiye App Store‘ da bulunmuyordu. Bu yüzden Türkiye’ deki iOS kullanıcıları bu uygulamadan yararlanamıyordu.

Son güncellemeyle birlikte iOS ve Android kullanıcıları için Google Maps’ te büyük değişiklikler geldi. En başta tabi ki Türkiye’ deki kullanıcılarda artık App Store’ dan uygulamaları indirebiliyorlar. En önemli değişiklik buydu tabi ki.

Bir diğer yenilik ise artık iOS ve Android kullanıcıları trafik bilgilerine erişebilecek. Uzun zamandır yurt dışında kullanılan bu özellik sayesinde trafik yoğunluğunu renk kodları ile görebileceğiz. Bu bilgiye uzun süredir Yandex sayesinde ulaşabiliyorduk. Google Maps de bu özelliği açarak Yandex’ le Türkiye pazarında rakip oldu.

Önemli yeniliklerden bir tanesi de sesli navigasyon desteğinin gelmesi. Google daha önce uygulama da yer alan sesli navigasyon özelliğinin tam anlamıyla çalışmadığını, sıkıntılar yaşanabileceğini belirtmişti.

Google Maps’ in yeni özellikleri dikkat çekici görünüyor. Türkiye’ deki kullanıcılar bu yeniliklere çok sevinecek gibi.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz