Benzer olmasa da başka uygulamalarda da artık uygulamalar kullanıcı alışkanlıklarını analiz edip kullanıcıların bir sonraki uygulamayı kullandıklarında yapabilecekleri hareketleri tahmin etmeye çalışıyorlar. Misal Uber bir araç çağırmak istediğinizde otomatik olarak hedef olarak ev adresinizi önermekte. Google Maps uygulaması da artık Android uygulamasında sürüş modu açıkken kullanıcılara tahminler sunacak.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Android ile ilgili bilgiler veren bir blok yazısında ilk kez dile getirilen özellik kullanım sırasında kullanıcıların dikkatini çekiyor. Uygulama sürüş modunda iken muhtemel hedeflerinizi karşınıza gidilecek nokta olarak sunmakta. Öncelikli ev iş adreslerini sunmasının yanı sıra son aramalarınızı da gidilecek hedefler arasında sunmakta.

Tabi şu noktada bakıldığında kullanıcılar hala gitmek istedikleri adresleri yazmaya devam ediyorlar. Ancak Google kullanıcıların davranışlarını incelemeye başladıkça, kullanıcıların haftanın hangi günü hangi saatlerinde sıklıkla nerelere gittiğini de çok kısa zamanda öğrenip bunları tahminleyebilir hale getirecek. Bu noktadan sonra kullanıcılar sürüş moduna geçtiklerinde artık Google onlara gideceği yeri söyleyecek duruma gelecektir.

Misal kullanıcı hafta içi iş çıkış saatinden sonra sürekli olarak alışveriş merkezine gidiyorsa, bir noktadan sonra kullanıcı şirket otoparkında uygulamanın sürüş modunu açtığında Google doğrudan alışveriş merkezine yönlendirecek.

Son birkaç yıldır Google ve büyük teknoloji şirketleri aslında her uygulamasında kullanıcı verilerini toplamaktalar. Bu veriler aslında geleceğin parlayan bir sektörü olarak ön görülen Big Data olarak da adlandırılıyor. İşin en kolay kısmı verileri toplamak, ancak mesele toplanan bu verilerden anlamlı sonuçlar ortaya çıkarmak. Bu noktada da büyük şirketler son zamanlarda gerçekten anlamlı hamleler yapmaktalar. Mesela bir yazımızda belirttiğimiz Google Konum Geçmişi‘de aslında bu veri işleme şekillerinden biri. Google açık olan uygulamalarımızdan gün içerisinde konumunuzu bu konumda geçirdiğiniz süreyi hatta bu konumlarda çektiğiniz fotoğrafları kullanarak size anlamlı sonuçlar çıkarmaya çalışıyor.

Büyük verilerin işlenmesi ve kullanıcıların kullanım alışkanlıklarını öğrenip kullanıcılara daha kolay bir uygulama deneyimi sağlamak geleceğin parlayan sektörü olacağa benziyor. Google da bu noktada emin adımlarla ilerliyor.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz