Google‘ ın sizi adım adım takip ettiğinizi biliyor muydunuz? Google giriş yaptığınız konum desteği olan tüm cihazlarınız üzerinden sizin konum bilgilerinizi topluyor.
Google bu konum verilerini kullanmakta olduğunuz Google uygulamalarında size daha yararlı sonuçlar üretmek için topladığını söylüyor. Hatta bu geçmiş bilgileri uygulamaların entegrasyonu arttıkça çok daha detaylı hale geliyor.
Mesela Google Dokümanlar yada Android cihazlarda çektiğiniz fotoğrafları da bu geçmiş dökümünüzde görebilirsiniz. Google’ ın kaydetmiş olduğu geçmiş konumları şu linkten kontrol edebilirsiniz.

Google Konum Geçmişi ile geçmiş rotalarınızı da görebilirsiniz
Google Konum Geçmişi ile geçmiş rotalarınızı da görebilirsiniz

Tabi böyle bir özellik güvenlik kaygılarını da beraberinde getirmez mi? Google bu noktada kişisel bilgilerinizi sadece size daha iyi sonuçlar oluşturmak için kullanacağını ve 3. kişiler ile bu bilgileri paylaşmayacağını belirtiyor.
Farklı uygulamalar ile otomatik bir şekilde entegre olan uygulama kullanım açısından efektif olarak gözüküyor. Ancak güvenlik konularında kaygılarınız var ise yinede bu bilgilerin saklanmasını istemiyorsanız; öncelikle yukarıda paylaştığımız linkten tüm geçmişi silebilirsiniz. Sonrasında ise linkte belirtilen yönergeler ile cihaz bazlı yada tamamı ile konum saklanması özelliğini kapatabilirsiniz.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz