Sivil Özgürlükler Grubu Electronic Frontier Foundation (EFF) Google‘ ın okullarda kullanılan Google ürünleri ile çocukların verilerini topladığını ve bu verileri sakladığını iddia etti. Google ise bu konu hakkında sözler verdiklerini ve bu sözlerini çiğnemediklerini belirtti.
Gurup bu konunun araştırılması için Amerika Federal Ticaret Komisyonu‘ na başvurdu. Ancak Google vermiş olduğu taahhütte uyarak sadece ürün ve hizmetlerini iyileştirmek için bu bilgileri kullandığını hiçbir şekilde reklam yapılanması için kullanmadığını belirtti.
Bahsi geçen gruba otoriteler tarafından belirtilen hafta başında belen şikayetle fark edilen konu ise; okullar için tedarik edilen Chromebook cihazlarının Eğitim için Google Uygulamaları içerisinde olan Chrome uygulaması. Chrome uygulaması içerisindeki senkronizasyon yapısı öğrencilerin izni olmadan cihazdan cihaza bilgi transferi yapıyor.
Ayrıcı yapılan şikayette iddia edilen diğer konular ise; Google‘ ın öğrencilerin girdiği tüm siteleri, arama kelimeleri, arama sonuçlarında tıkladıkları sonuçlar, izledikleri Youtube videoları gibi verileri de Google‘ ın kayıt ettiği yönünde.
Belirtilene göre Eğitim için Google Uygulamaları‘ nın kullanım şekilleri öğrenip, buna göre uygulamalar geliştirmek. Bu sayede proje kapsamındaki hedef kitlesine daha güçlü reklam yapmayı amaçlıyor.
Bu proje kapsamında temel olarak var olan uygulamalar Gmail, Google Drive, Google Takvim, Google Siteler uygulamaları mevcut. Google‘ ın yaptığı açıklamaya göre bu temel servislerde herhangi bir reklam bulunmamakla birlikte öğrenci bilgileri reklam çalışmaları için kullanılmamaktadır.
Bununla birlikte Google‘ ın hafta ortası yaptığı açıklamada da alınan bilgilerin öğrencilerin servisleri daha verimli kullanması yönünde. Bahsettikleri örnekte kullanıcıların ayarladıkları güç seçenekleri yada ayarlarının diğer cihazlara da aktarılmasını sağlamaktan bahsederek konuyu detaylandırdı.
Ayrıca belirttiklerine göre, halihazırda Google Senkronizasyon özelliğini kullanan milyonlarca kullanıcının verileri öngörüldüğünde, belirli kullanıcıların verileri çıkarılsa bile var olan veriler ile de sistem geliştirmelerimizi yapabileceklerini de eklediler.
Bu sebeplerle Google EFF‘ nin yaptığı suçlamaları kabul etmeyerek, Öğrenci Gizlilik Taahhüdü‘ ne bağlı kaldığını belirtti. Bu sözleşmeyi hazırlayan Future of Privacy Forum, Software and Information Industry Association şirketleri de EFF‘ nin şikayetini eleştirdi.
 

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz