Google; Aramada içerik kaldırmaya ilişkin Avrupa Gizlilik Kararı talepleri gereği 440,000 den fazla link sildiğini duyurdu.
Mayıs 2014’te, Google İspanya ile AEPD ve Mario Costeja González arasında görülen bir davada Avrupa Birliği Adalet Mahkemesi, bireylerin, Google gibi arama motorlarından kendileriyle ilgili belirli sonuçların kaldırılmasını isteme haklarının olduğu kararına vardı. Mahkeme, arama motorlarının her bireyin kaldırma talebini değerlendirmesi gerektiğine ve bir arama motorunun belirli sonuçları görüntülemeye yalnızca bunun yapılmasında kamu yararı varsa devam edebileceğine hükmetti.
Alınan bu mahkeme kararından sonra bireysel olarak başvuruda bulunduğunuzda; Google sizinle ilgili linkleri silmek durumunda kalıyor. Mahkeme kararından sonra insanların arama motorlarından silme talepleri artmaya başladı.
Eğer sizinle ilgili internet ortamında yayınlanan ve istemediğiniz bilgiler yer alıyorsa; Google’ a başvurun, makaleyi, yazısı veya linki arama sonuçlarından kaldırsın. 
Google bugün yayınladığı bir rapor ile; kendisine gelen silme taleplerini, talepler karşısında aldığı aksiyonları anlattı.
Mahkeme kararından sonra Google’ a iletilen talep sayısı 348.508. Bu talepler toplamda 1.235.473 adet URL’ nin kaldırılmasını içeriyor.
Google bu rakamlar açıklarken; ülkelere göre örnek talepleri de gösterdi.
Belçika’ dan gelen bir talep ve Google’ ın cevabı: Son beş yıl içinde ciddi bir suçtan mahkum olmuş ancak temyizde kararı bozulmuş bir şahıs, olayla ilgili bir makaleyi kaldırmamızı talep etti. Söz konusu sayfayı, ilgili kişinin adına ait arama sonuçlarından kaldırdık.
Macaristan’ dan gelen bir talep ve Google’ ın cevabı: Üst düzey bir devlet memuru, onlarca yıl önceki bir mahkumiyetle ilgili yeni yayınlanmış makaleleri kaldırmamızı talep etti. Söz konusu makaleleri, arama sonuçlarımızdan kaldırmadık.
İtalya’dan gelen bir talep ve Google’ ın cevabı: Bir kadın, kendi adının da geçtiği, kocasının cinayetiyle ilgili çok eski bir makaleyi kaldırmamızı talep etti. Söz konusu sayfayı ilgili kişinin adına ait arama sonuçlarından kaldırdık.
Birleşik Krallık’ tan gelen bir talep ve Google’ ın cevabı: Bir devlet memuru, kendisinin görevden alınmasını talep eden bir öğrenci kuruluşunun imza kampanyası bağlantısını kaldırmamızı istedi. Söz konusu sayfayı arama sonuçlarımızdan kaldırmadık.
Google’ ın örnek olarak listelediği taleplerden Türkiye’ den iletilen bir örnek bulamadık. Örnek olarak gösterilen talepleri görmek için linkini ziyaret edebilirsiniz.
Google’ ın gelen taleplere istinaden arama sonuçlarından kaldırdığı bu linkler; ilgili sitelere olan yönlendirmelerin azalması anlamına geliyor.
Google’ ın link kaldırma işlemine istinaden en çok hangi siteler etkilendi?
URL kaldırma talepleri yoğun bir şekilde bilinen siteler için geldi. Gelen tüm talepler içinden ilk on site toplam isteklerin %9′ una denk geliyor.

Google Hangi Sitelerin Linklerini Kaldırdı
Google Hangi Sitelerin Linklerini Kaldırdı

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere en çok link silme isteği Facebook için gelmiş. Gelen talepler doğrultunda Google; arama sonuçlarında göstediği Facebook’ a ait toplam 10229 linki kaldırdı. Diğer uygulamalar için kaldırılan URL sayısına bakabilirsiniz.
Google yayınladığı bu rapor ile ne yapmak istediğini duyurdu. Link kaldırma işlemi sürekli olarak devam ediyor. Bu rapordan sonra “link kaldırma” olayından ilk defa haberi olacak kişilerin de talepte bulunması ile; talep sayısı ve arama sonuçlarından çıkarılan link sayısının daha fazla olması bekleniyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz