Fiat Müşteri Deneyimi Hackathon 12 - 13 Mayıs'ta Düzenleniyor

TOFAŞ 12-13 Mayıs tarihlerinde Vodafone Park’ta farklı disiplinlerden öğrenci veya profesyonel katılıma açık, müşteri deneyimi üzerine hackathon organizasyonu düzenliyor. [Hackathon’ lar için tıkla.]

12-13 Mayıs 2018 tarihlerinde Vodafone Park’ta Deloitte iş birliği ile “Fiat Müşteri Deneyimi Hackathon 2018” gerçekleştirilecektir. İnsan Odaklı Tasarım metodolojisi ile “Bilgiden Değer Yaratıyoruz” teması altında genç profesyoneller tarafından ürün ve hizmet deneyimi tasarım projeleri ortaya konulacaktır.

Prototip aşamasına kadar getirilen bu projeler üst yönetimin de dahil olduğu jüri tarafından değerlendirilecek ve dereceye girecek olan 3 grup belirlenip ödüllendirilecektir.Fiat Müşteri Deneyimi Hackathon Ödüller

Etkinlik kapsamında kullanılacak teknolojileri, ilk üçe girecek ekiplere verilecek ödülleri, etkinlik program bilgilerini ve jüri üyelerinin kimler olduğunu öğrenmek için hackathon.fiat.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

10 Mayıs’ a kadar başvuruda bulunabilirsiniz.


Hackathon’da Neler Yapılacak?

İnsan Odaklı Tasarım; doğru problemi tanımlayarak sürdürülebilir bir fikire ulaşmayı hedefleyen ve bu süreçte insan perspektifini merkeze alan bir çerçeve sunar. Odaklandığı kitle; tüketici veya kullanıcı ile sınırlı kalmayıp üretici, ürün veya hizmeti geliştiren kitle, v.b. farklı rollere sahip insanlar da olabilir.

İnsan Odaklı Tasarım, problem çözmek için bazı adımlar sunmaktadır. Bu adımlardan herhangi birinde başarısız olunduğunda vakit kaybetmeden bir önceki adıma dönüp iyileştirmeler yapılmasını ve bu adımların olabildiğince hızlı işletilmesini önermektedir.


Fiat Müşteri Deneyimi Hackathon ile ilgili detaylı bilgi almak için etkinlik sayfasını ziyaret edebilir veya aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz.

Fiat Müşteri Deneyimi Hackathon

Cevap Ver