Facebook yapay zeka üzerine çalıştığını uzun süre önce duyurmuştu.  Facebook yapay zeka çalışmaları sayesinde görme engelli kullanıcılarına fotoğrafları anlatacağını açıkladı. Facebook’ un bu girişimi gerçekten takdire değer.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Facebook’ un sahibi Mark Zukerberg, Facebook hesabından bir video paylaşarak kendisine ilham verenin bu video olduğunu ve geliştirdikleri yapay zekanın bir fotoğrafı tarayarak bu fotoğrafta ne olduğunu anlayıp engelli kullanıcılara aktardığını söyledi. Videoyu bu linkten izleyebilirsiniz.

Son zamanlarda yapay zeka konusuna yoğunlaşan Facebook , bu çalışmaların neticesinde kullanıcılarına daha akıllı hizmetler geliştirmeyi hedefliyor. Daha önce kullanıcılarının yüzünü başka fotoğraflarda tespit edebilen uygulama yapay zeka çalışmalarından biriydi.

Görme engellilere yönelik yapılan yapay zeka çalışması da fotoğraf karesini kullanıcılara anlatarak engelli kullanıcıların da sosyal paylaşım sitesinde aktif hale gelmesini hedefliyor. Bu teknolojinin hala geliştirme aşamasında olduğunu belirten Zuckerberg, bu özelliğin şimdiden şimdiden ne kadar faydalı olabileceğini kestirmenin mümkün olduğunu söyledi.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz