Son zamanlarda dünya çok tehlikeli bir yer olmaya başladı. Terör olayları dünyanın bir numaralı gündemi haline gelmiş durumda. Terör arttıkça nefret söylemleri artmaya devam ediyor. Böyle bir ortamda insanlar herhangi bir sosyal medya aracı üzerinden kolayca organize olabilmekte ve çeşitli eylemlere kalkışabilmektedirler.
Çok kısa bir zaman önce 15-20 kişilik bir grup; Facebook’ un Hamburg’ da bulunan ofisine saldırıda bulunmuş ve ofisin duvarlarına “Facebook’ u Beğenme” gibi yazılar yazmışlardı. Bunun sebebi de Facebook CEO’ su Mark Zuckerberg’ in müslümanlar için yayınladığı hoşgörü mesajıydı.
Sosyal medyanın günümüzdeki durumu göz önüne alındığında; istediğimiz gibi düşüncelerimizi ifade edebiliyoruz ve bu düşüncelerimiz bir anda milyonlara erişebiliyor. Bu durum; sosyal medyanın en güçlü olduğu taraf. Bir kişinin yayınladığı bir nefret söylemi bir anda milyonlara erişebiliyor. Ve bu milyonlar çeşitli şiddet eylemlerine başvurabiliyor.
Bu durumun farkında olan sosyal medya devleri; Almanya’ da örnek olabilecek bir işlemi hayata geçirmek için anlaşmaya varıldığını duyurdu. Facebook, Google ve Twitter; Almanya’ da yayınlanan herhangi bir nefret söylemini 24 saat içinde silecek. Bu karar Facebook’ un ofisine yapılan saldırının hemen arkasından geldi.
Nefret söylemlerinin 24 saat içinde silinmesi çok güzel ve yerinde bir karar olmakla birlikte; Almanya dışında da kullanıma sunulmasını umut ediyoruz.
Facebook; Gönüllülük esasına göre çalışan ve  FSM olarak adlandırılan bir grup ile birlikte çalışıyor. FSM olarak adlandırılan grup; kullanıcıların ırkçılık söylemlerini bildirmeleri üzerine gönüllülük esasına dayalı bir çalışma yürütüyor.
FSM nefret söylemlerini bildiriyor, Facebook siliyor.
Detaylı bilgi için linkini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi giriniz