Facebook Büyük Beden Reklam Yasağı İçin Özür Diledi

0
517

Facebook Tess Holliday‘ın bikini giydiği büyük beden giyim reklamının yayınlanmasını reddettiği için özür diledi. Facebook yetkililerinin BBC‘ ye yaptığı açıklamaya göre; yapılan yanlışı kısa sürede hemen düzelttiklerini ve ret edilen görselin sosyal ağda yayınlanmaya başlandığını belirtti.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Avustralya‘lı feminis grup “Cherchez La Femme” insanların vücutları ile barışık yaşamaları amacıyla başlatmayı hedeflediği reklam çalışmasının Facebook tarafından engellenmesinin ardından grup bu duruma çok öfkelendi. İlk başta Facebook reddetme sebebi olarak kırıcı bir ifade kullanarak reddetmişti. “istenmeyen ölçüler içeren … bir gövde tasviri”. Etkinlik sayfası hala yayında iken de bu reklamın onaylanmayışı grubun tepkisine yol açtı.

“Kullanıcıların kendilerini kötü hissetmelerine sebebiyet verecek içeriklerle reklam oluşturulmasına izin verilmez.”. Facebook Reklam Takımı tarafından bu şekilde başlayan bir mesaj grup temsilcilerine yollandı. Bunun ardından grup temsilcileri bu mesajın ekran görüntüsünü alarak yayınladı. Aynı zamanda reddederken bu görselin yerine koşan yada bisiklete binen bir görsel ile reklam yayını yapabileceklerini belirttiler.

Facebook Reklam Takımı‘ ndan bir sözcü ise durumu açıklamaya çalıştı. Yaptığı açıklamada “Ekibimiz haftada milyonlarca görseli inceleyip onay vermekte, bu süreçte hatalar da yaşamıyor değiliz” bu yapılanın bir hata olduğunu kabul etti.

Ayrıca sözcü açıklamasına ek olarak gönderilmiş olan görüntünün reklam politikalarına uygun olduğunu belirterek yapılanın hata olduğunu kabul ediyor. Yapılan hata sebebiyle yaşanan olumsuzluktan dolayı da Facebook adına özür diliyor.

Feminist grup ise bu açıklamaları tatmin edici bulmuyor. Onların düşüncesine göre Facebook reklam politikaları içerisinde belirtilen belli bir orandan fazla insan derisinin resim içerisinde yer almasından ötürü reklamları reddedildi.

Bu engellemenin insanları bir kalıba sokmak anlamına geldiğini savunan grup; “Kadın bedenlerinin güzel kabul edilebilir olan ölçülerini belirleyecek polisler değiller.” şeklinde yaşanan olaya öfkeli yaklaşıyorlar.

Ayrıca açıklamaları ek olarak yeme alışkanlığı bozukluğu olan kadınları rencide etmemek adına böyle bir engelin kabul edilebilir olacağını, ancak farklı boyutlarda kadınlarında olabileceğini görmezden gelmemeleri gerektiğini belirtiyorlar.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz